ხათუნა ბურკაძე - ევროპისკენ სვლა საქართველოს ისტორიული არჩევანია და მისი მიღწევა ჩვენი კონსტიტუციური ვალია
დღეს თანამედროვე საქართველო მისი განვითარების იმ გადამწყვეტ ფაზაშია, რომელმაც უნდა განსაზღვროს, როგორი იქნება ჩვენი ქვეყნის ადგილი ახალ საერთაშორისო უსაფრთხოების სისტემაში. ჩვენი წინაპრები და ჩვენ ვიბრძვით საქართველოს ევროპული, უკეთესი მომავლისათვის. ამ დიდ იდეას არაერთი მამაცი ქართველი ჯარისკაცი შეეწირა როგორც ქვეყნის ტერიტორიული მთლიანობის დაცვისას, ასევე საერთაშორისო მისიებში მონაწილეობისას. წლების წინ საქართველო საბჭოთა მარწუხებიდან გათავისუფლდა და პოლიტიკური დამოუკიდებლობა ხელახლა მოიპოვა, თუმცა მოპოვებული თავისუფლებისათვის ბრძოლა მუდმივად გვიწევს. მიუხედავად  გამოწვევებისა, ეტაპობრივად,  ჩვენს პარტნიორებთან სტრატეგიული კავშირები განვავითარეთ. მათთან ორმხრივი და მრავალმხრივი ფორმატების შექმნით განვსაზღვრეთ თანამშრომლობის სხვადასხვა ტიპის დღის წესრიგი, რომლებიც ქვეყნის განვითარების საკვანძო მიმართულებებს აერთიანებენ. მათი მხარდაჭერითა და დაფინანსებით განვახორციელეთ რეფორმები, რომლებიც გეოპოლიტიკურ ფაქტორებთან ერთად გახდა საფუძველი იმისა, რომ დღეს საქართველო ევროკავშირის კანდიდატი სახელმწიფოა და, ამავდროულად, ნატო-ს ასპირანტი ქვეყანაა. ამასთან, ვაჩვენეთ, რომ შეგვიძლია მნიშვნელოვანი წვლილი შევიტანოთ ერთიანი ევროპული უსაფრთხოების უზრუნველყოფის პროცესში. ყოველივე ეს კი ქმნის სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვან შესაძლებლობას იმისა, რომ ხვალ საერთაშორისო არენაზე მეტს მივაღწიოთ და ამით შევქმნათ მყარი საფუძველი საქართველოს თითოეული მოქალაქის უფლებების დასაცავად, მათი კეთილდღეობისა და განვითარებისათვის. ამდენად, საფრთხეების გათვალისწინებით, არ გვაქვს უფლება დავუშვათ სტრატეგიული შეცდომები, რომლებიც შესაძლოა საზიანო აღმოჩნდნენ წლების განმავლობაში მიღწეული ძალისხმევისთვის. იმ ძალისხმევისთვის, რომელიც საზოგადოების არაერთი ჯგუფის, წევრის ჩართულობითაა მიღწეული.
„უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ“ კანონპროექტის არმიღების სამი მთავარი ფაქტორი
1. „უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ“ კანონპროექტის სამართლებრივი ანალიზის შედეგად შეიძლება ითქვას, რომ მისი რეგულირების სფერო ქვეყანაში მოქმედ ორგანიზაციათა საკმაოდ ფართო სპექტრს მოიცავს და მათი უცხოური ძალის ინტერესების გამტარებლებად მიჩნევისათვის  შემდეგი კრიტერიუმით შემოიფარგლება: არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირებისა და მედია ორგანიზაციების კალენდარული წლის განმავლობაში მიღებული მთლიანი შემოსავლის 20%-ზე მეტის წყაროს  უცხოური ძალა უნდა წარმოადგენდეს. ეს კი პრაქტიკაში ნიშნავს სამოქალაქო  და მედია ორგანიზაციების სტიგმატიზაციას მიუხედავად იმისა, თუ რა მიზნებსა და ამოცანებს ემსახურებიან აღნიშნული ინსტიტუტები. უფრო ზუსტად, ორგანიზაცია, რომელიც რეგიონებში ხელს უწყობს ახალგაზრდების პროფესიული უნარების გაღრმავებას ტრენინგებით, სხვა პროფესიული პროგრამებით, ან ზრუნავს იმაზე, რომ ქართველმა ფერმერებმა სათანადოდ აითვისონ ევროკავშირის ბაზარი, ან ორიენტირებულია კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის პროგრამების განვითარებაზე, ან ხელს უწყობს სხვადასხვა საჭიროების მქონე პირთა უფლებების დაცვას და მათთვის შესაბამისი გარემოს შექმნას, ან უზრუნველყოფს მოქალაქეებისთვის უფასო იურიდიული დახმარების გაწევას მათი ფუნდამენტური უფლებების, თავისუფლებების დასაცავად, ან საზოგადოებას აწვდის ინფორმაციას, მათ შორის განსხვავებული, კრიტიკული მოსაზრებების მქონე სუბიექტებისათვის ქმნის პლატფორმას,  უცხოური ძალის ინტერესების გამტარებელ ორგანიზაციად მიიჩნევენ. ზემოაღნიშნული მიზნები კი ცალსახად მიანიშნებენ, რომ საქმიანობის თითოეული მიმართულება ქვეყნის დემოკრატიულ განვითარებას ემსახურება და ადამიანის უფლებების დაცვაზე, მათ კეთილდღეობაზე ორიენტირებული გარემოს შექმნას ხელს უწყობს.
ასევე, აღსანიშნავია, რომ საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციის სტრუქტურული ერთეულია პოლიტიკის დაგეგმვისა და სამთავრობო კოორდინაციის დეპარტამენტი, რომლის ერთ-ერთი ძირითადი ამოცანაა: დონორთა მოძიებისა და მათი მხარდაჭერის ეფექტიანი კოორდინაცია. ეს ერთი-ერთი ინსტიტუციური დასტურია იმისა, რომ დონორების მოზიდვით და მათი ფინანსური დახმარებით ხორციელდება მთელი რიგი ინიციატივები, მათ შორის მოხელეთა შესაბამისი უნარების განვითარებისათვის  ხელის შეწყობა, სხვადასხვა უწყებების ინფრასტრუქტურული მოწყობა, საყოველთაო ინტერნეტიზაციასთან დაკავშირებული და სხვა მასშტაბური პროექტები. მიუხედავად ამისა, გამჭვირვალობის თვალსაზრისით კანონპროექტი არ ეხება საჯარო სამართლის იმ იურიდიულ პირებს, რომლებიც დონორებისგან იღებენ დაფინანსებას, რაც ეჭვს ბადებს კანონპროექტის რეალურ მიზანთან დაკავშირებით.
2. კანონპროექტის მე-8 მუხლი, პრაქტიკულად, 6 თვეში  ერთხელ, სახელმწიფოს აძლევს შესაძლებლობას მკაფიოდ განსაზღვრული ფარგლების გარეშე ჩაერიოს არაკომერციული ორგანიზაციებისა და მედიასაშუალებების ყოველდღიურ საქმიანობაში. სახელდობრ, უცხოური ძალის ინტერესების გამტარებელი ორგანიზაციის გამოსავლენად ან კანონპროექტის რომელიმე მოთხოვნის შესრულების შესამოწმებლად საქართველოს იუსტიციის სამინისტრო უფლებამოსილია განახორციელოს საკითხის სათანადო კვლევა და შესწავლა-მონიტორინგი. მისი  დაწყების საფუძველია: 1) საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს შესაბამისი უფლებამოსილი პირის გადაწყვეტილება; 2) საქართველოს იუსტიციის სამინისტროსთვის წარდგენილი წერილობითი განცხადება, რომელიც შეიცავს უცხოური ძალის ინტერესების გამტარებელ კონკრეტულ ორგანიზაციასთან დაკავშირებულ სათანადო მინიშნებას. კანონპროექტი არ აზუსტებს ე.წ. მონიტორინგის კონკრეტულ საფუძვლებს და იუსტიციის სამინისტროს უფლებამოსილ პირს ანიჭებს დისკრეციულ უფლებამოსილებას, თავად გადაწყვიტოს, რა შემთხვევებში განახორციელებს შემოწმებას. ასევე, აღნიშნული პროცესი შეიძლება დაიწყოს ნებისმიერი პირის განცხადების საფუძველზე. შემოწმებისას კი საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს შესაბამის უფლებამოსილ პირს უფლება აქვს ორგანიზაციის თანამშრომელთა პერსონალური მონაცემებიც მოიძიოს, რაც არღვევს პერსონალურ მონაცემთა დამუშავების სტანდარტებს, რადგან მათი დამუშავება კანონით ზუსტად განსაზღვრულ ფარგლებში უნდა განხორციელდეს.
ე.წ. მონიტორინგის აღნიშნული სისტემა სამოქალაქო და მედია ორგანიზაციებს შეუზღუდავს თავისუფლებას და არ მისცემს დამოუკიდებლად მოქმედების შესაძლებლობას, რაც არსებითად დააზიანებს პლურალისტურ გარემოს და შეაფერხებს ქვეყნის დემოკრატიულ პროცესებს. მაგალითად, კონკრეტული მედია საშუალების კრიტიკული სიუჟეტი შეიძლება გახდეს რეალური საფუძველი იმისა, რომ X სუბიექტი  განცხადებით მიმართავს იუსტიციის სამინისტროს მონიტორინგის დაწყების თაობაზე, რისი პრაქტიკული მიზანი არა მონიტორინგი, არამედ  მედიასაშუალების სარედაქციო პოლიტიკის შეცვლის მცდელობა იქნება. ანალოგიური მიდგომების გამოყენება შესაძლებელია არასამთავრობო ორგანიზაციებთან მიმართებით, რაც საბოლოო ჯამში განაპირობებს ამ ორგანიზაციების დამოუკიდებლობის შესუსტებას და უარეს შემთხვევაში, მათ გაუქმებას. ეს პროცესი კი საფრთხეს შეუქმნის ქვეყნის ევროპულ დემოკრატიულ სისტემად, საბოლოოდ, ფორმირებას. ქვეყნის დემოკრატიზაციის პროცესი კი მოითხოვს არა ისეთი ინიციატივების შემუშავებას, რომლებიც დააზიანებენ სამოქალაქო გარემოს, არამედ ხელს შეუწყობენ მის გაუმჯობესებას. ეს, მთლიანობაში, ურთიერთშეკავებისა და ურთიერთკონტროლის მექანიზმის ეფექტიან განხორციელებას უნდა ემსახურებოდეს, რომლის ფუნქციონირება თავისუფალი საზოგადოების, მედიის გარეშე წარმოუდგენელია. ამიტომაცაა, რომ ეს კანონპროექტი არ არის თანხვედრაში დასავლურ ანუ ამერიკულ, ევროპულ ღირებულებებთან, სადაც თავისუფლება საყრდენია დემოკრატიის, განვითარებისა და მრავალი შესაძლებლობის.
3. კანონპროექტის სამართლებრივი ანალიზისას, იურისტებისათვის უმთავრესი ამოცანაა საკანონმდებლო ინიციატივის სისტემური ანალიზი და მთავარ კითხვაზე პასუხის გაცემა: შეესაბამება თუ არა კანონპროექტი ქვეყნის უზენაეს კანონს - საქართველოს კონსტიტუციას? ნორმატიულ აქტთა იერარქიის დაცვა აუცილებელი პირობაა ნებისმიერი ინიციატივის სიცოცხლისუნარიანობისათვის.  საქართველოს კონსტიტუციის 78-ე მუხლის თანახმად, „კონსტიტუციურმა ორგანოებმა თავიანთი უფლებამოსილების ფარგლებში უნდა მიიღონ ყველა ზომა ევროკავშირსა და ჩრდილოატლანტიკური ხელშეკრულების ორგანიზაციაში საქართველოს სრული ინტეგრაციის უზრუნველსაყოფად.“ კანონპროექტის შეუთავსებლობა ევროპულ ღირებულებებთან საფრთხეს უქმნის ქვეყნის ევროპული და ევროატლანტიკური მიზნების მიღწევას და შესაბამისად, არღვევს საქართველოს კონსტიტუციის 78-ე მუხლის სულისკვეთებას.
საგარეო პოლიტიკური კონტექსტი
კვლავ ხაზგასასმელია, რომ მცირე სახელმწიფოსათვის კრიტიკულად აუცილებელია პარტნიორების მხარდაჭერა. მით უფრო ჩვენთვის, როდესაც ოკუპაციისა და ანექსიის პირობებში გვიწევს  ეროვნული ინტერესების დაცვა. კანონპროექტთან დაკავშირებით ჩვენი პარტნიორების განცხადებები ყურადღებას იმსახურებენ. შეცვლილ გეოპოლიტიკურ ვითარებაში საქართველოს საგარეო პოლიტიკური პრიორიტეტების მისაღწევად მათი თანადგომა მნიშვნელოვანი ფაქტორია, რაც დაფასებას და თანამშრომლობის გაღრმავებას მოითხოვს.  მეტიც, მათმა უგულებელყოფამ  შესაძლოა გამოუსწორებელი ზიანი მიაყენოს ქვეყნის იმ ევროპულ და ევროატლანტიკურ მიზნებს, რომლებიც საქართველოს მოსახლეობის უმრავლესობის მიერაა მხარდაჭერილი და საქართველოს კონსტიტუციითაა განმტკიცებული.
ამერიკის შეერთებული შტატების წარმომადგენელთა პალატისა და სენატის მიერ მიღებული გადაწყვეტილება თავისუფლებისათვის მებრძოლი უკრაინისათვის 61 მილიარდი დოლარის  დახმარების გამოყოფის შესახებ კიდევ ერთი მკაფიო დასტურია იმისა, რომ უკრაინის გამარჯვება დღევანდელი საერთაშორისო უსაფრთხოების სისტემის გარდაქმნის საფუძველი გახდება. ამ სისტემაში საქართველომ ამერიკის შეერთებული შტატებისა და სხვა დასავლელი პარტნიორების დახმარებით უნდა შეძლოს ღირსეული ადგილის მოპოვება ახალი ფართომასშტაბიანი პროექტებით, ახალი ფუნქციების გამოკვეთით. ჩვენი ქვეყანა, როგორც შავი ზღვის სანაპირო ქვეყანა სტრატეგიულად მნიშვნელოვანია სხვადასხვა, მათ შორის ეკონომიკურ კონტექსტში. შესაბამისად, ეს ისტორიული, გეოპოლიტიკური შესაძლებლობა უნდა მივმართოთ ჩვენი ეროვნული ინტერესების უკეთ უზრუნველსაყოფად.
„ჯენ ზი“
ახალგაზრდებმა საქართველოს ევროინტეგრაციის გზაზე წარმოუდგენელი სიმამაცის დემონსტრირება შეძლეს. ეს თაობა არჩევანს იდეის, ღირებულების მიხედვით აკეთებს, რადგან ეს ქმნის უკეთესი მომავლის რწმენას, რაც, მთლიანობაში, ერის გაერთიანებისთვის აუცილებელია. მათ აქვთ დიდი უნარი დიდი იდეები დაიცვან და გადადგან გადამწყვეტი ნაბიჯები საქართველოს ევროპული მომავლისათვის. ეს კი გვიჩენს იმედს იმისა, რომ შევძლებთ საერთო მიზნების მიღწევას.
წინ, ევროპისკენ, ჩვენი ისტორიული, სტრატეგიული არჩევანისკენ, რაც გულისხმობს 9 რეკომენდაციის შესრულებას, რათა დავიწყოთ გაწევრიანების თაობაზე მოლაპარაკებები ევროკავშირთან. შესაბამისად, არ უნდა მივიღოთ გადაწყვეტილებები, რომლებიც ამ პროცესს დააზიანებენ. სწორედ პროაქტიური საგარეო პოლიტიკით მიიღწევა შესაბამისი ამოცანები და არა კამათით იმ საკითხებზე, რაც ისედაც ნათელია.
როგორც დიდმა ილიამ აღნიშნა: „სამი ღვთაებრივი საუნჯე დაგვრჩა ჩვენ მამა-პაპათაგან: მამული, ენა, სარწმუნოება“. ამ სამ მთავარ საუნჯეს უნდა გავუფრთხილდეთ და ჩვენს სახელმწიფო გერბზე ასახული გზავნილის - „ძალა ერთობაშია“ - მიხედვით ვიმოქმედოთ. ერთობითაა შესაძლებელი საერთო გამარჯვების მოპოვება და გამაერთიანებელი ლიდერების მეშვეობით ქვეყნის ევროპული მომავლისათვის მყარი ფუნდამენტის, საბოლოოდ, შექმნა.

Dr. Khatuna Burkadze – Georgia’s European integration is our historical choice, and our constitutional duty is to achieve European goals.
Today, a modern Georgia is in the crucial phase of its development. Despite challenges, we should achieve our European and Euro-Atlantic aspirations. Our ancestors, and currently, we are fighting for the European, better future of Georgia. Brave Georgian soldiers sacrificed themselves for this great idea while protecting the country's territorial integrity and participating in international missions. Years ago, after the collapse of the Soviet Union, Georgia regained its political independence. However, we have to protect our freedom constantly. Regardless of challenges, we have developed strategic ties with our partners. By creating bilateral and multilateral formats with them, we have defined priorities of cooperation that combine the main directions of the country's development. With their financial assistance, we have implemented reforms on the European and Euro-Atlantic path. Because of the strong willingness of our citizens, the support of our allies, and geopolitical factors, Georgia is now a candidate state of the European Union. Also, Georgia is an aspirant country of NATO. Simultaneously, we have illustrated that we can significantly contribute to ensuring the security of the Euro-Atlantic area. All this creates a vitally important opportunity to achieve more tangible results in the international arena and to create a solid foundation for safeguarding the rights of citizens and for their well-being and development. Therefore, we should not make decisions which will impede this process. We must appropriately use geopolitical opportunities for the European future of Georgia.
Three main factors for not adopting the draft law "On Transparency of Foreign Influence"
1. As a result of the legal analysis of the draft law "On Transparency of Foreign Influence", it can be said that the scope of its regulation includes a wide range of organizations operating in the country. The draft law applies to non-governmental and media organizations with over 20% of annual income from foreign sources. These entities should register as organizations that carry out the interests of a foreign principal. By doing so, it will stigmatize civil and media organizations, regardless of the goals and tasks of these institutions. Specifically, an organization that promotes the improvement of professional skills of youngsters in the regions through training and other professional programs, assists Georgian farmers in using opportunities of the EU market, focuses on programs concerning the protection of cultural heritage, or promotes safeguarding the rights of people with different needs and facilitates the creation of an appropriate environment, or it provides free legal assistance to citizens to protect their fundamental rights and freedoms, or it disseminates information to the public, establishes a platform for critical opinions, is considered an organization carrying out the interests of a foreign principle. These goals indicate that each direction of activity serves the democratic development of the country and contributes to the creation of an environment focused on the protection of human rights and well-being.
2. Article 8 of the draft law allows the state to interfere in the daily activities of non-profit and media organizations without a clearly defined scope. Namely, the Ministry of Justice of Georgia is authorized to provide monitoring to identify the organization carrying out the interests of a foreign principal or to check the fulfilment of any of the requirements of the draft law. The basis for its initiation is 1) the decision of the relevant authorized person of the Ministry of Justice of Georgia; 2) A written statement submitted to the Ministry of Justice of Georgia, which contains information about possible organizations carrying out the interests of a foreign principle. The bill does not define the exact grounds for so-called monitoring. During the inspection, the relevant authorized person of the Ministry of Justice of Georgia has the right to search the personal data of the organization's employees, which violates the standards of personal data protection because they should be processed within the limitations defined by the law.
The so-called monitoring system will violate the freedom of civil and media organizations, and it will not allow them to act independently, which will essentially damage the pluralistic environment and hinder the country's democratic processes. For example, a critical media outlet can be the real reason for the so-called monitoring. Such approaches can be used by the state against non-governmental organizations, which ultimately leads to the weakening of the independence of these organizations and, in the worst case, causes the termination of the functions of these entities. This process will threaten the democratic development of the country. It requires the implementation of initiatives that will not harm the civil environment but will contribute to its improvement. For democratization, it is essential to ensure a system of checks and balances. The functioning of this is impossible without a free society and the media. That is why this draft law is incompatible with American, and European values, where freedom is the pillar of democracy, development and many opportunities.
3. During the legal analysis of the draft law, the most important task for lawyers is to answer the guiding question: does the draft law comply with the supreme law of the country - the Constitution of Georgia? Compliance with the hierarchy of normative acts is a necessary condition for the viability of any initiative. According to Article 78 of the Constitution of Georgia, the constitutional bodies within the scope of their competences shall take all measures to ensure the full integration of Georgia into the European and Euro-Atlantic structures. The incompatibility of the draft law with European values threatens the achievement of the country's European and Euro-Atlantic goals and, accordingly, violates the spirit of Article 78 of the Constitution of Georgia.
Foreign political context
We should emphasize again that the support of partners is critically necessary for a small state especially when we have to protect national interests under conditions of occupation and annexation. Statements of our partners regarding the bill deserve attention. In the changed geopolitical situation, their support is an important factor in achieving Georgia's foreign policy priorities, which requires appreciation and deepening cooperation. Furthermore, their neglect may cause irreparable damage to the country's European and Euro-Atlantic goals, which are supported by the majority of the Georgian population and are envisaged by the Georgian constitution.
The U.S. House of Representatives and Senate have approved $61 billion in aid for Ukraine. It is another clear proof that the victory of Ukraine will become the basis for the transformation of the current international security system. In this system, Georgia, with the support of the United States and other Western partners, should be able to gain an appropriate place with new large-scale projects, outlining new functions. Our country, as a littoral state of the Black Sea, is strategically important in various contexts, including the economic one. Therefore, we should use this historical, geopolitical opportunity to better ensure our national interests.
"Gen Z"
Youngsters have demonstrated incredible bravery on the path of Georgia's European integration. This generation makes choices based on an idea because it creates a belief in a better future, which is necessary for unifying the nation. They can defend great ideas and take decisive steps for the European future of Georgia. It gives us hope that we will be able to achieve common goals.
We need to move forward to Europe, our historic, strategic choice! It means implementing the nine recommendations to start negotiations with the European Union about accession. Therefore, we should not make decisions that will damage this process. We need a proactive foreign policy to perform constitutional duties, not discussions on approaches inconsistent with European values.
Ilia Chavchavadze noted that We have ''Fatherland, language and religion'' and should take care of these three pillars of our identity. Also, we should act according to the inscription of the Georgian Emblem - "Strength in Unity". With unity, it is possible to achieve a common victory and finally create a solid foundation for the country's European future.