ქართული ქეისი ევროკავშირში
ამბობენ: „ევროკავშირი, რომ არ არსებულიყო, საჭირო იქნებოდა მისი გამოგონება“. მართლაც, ფასდაუდებელია ევროპული პროექტის ის სიკეთეები, რომელიც მისი არსებობის 70 წლის მანძილზე ხელშესახები გახდა როგორც წევრი სახელმწიფოების, ისე მისი პარტნიორი ქვეყნების, მათ შორის, საქართველოს მოქალაქეებისთვის. მიმდინარე წლის 9 მაისს, ევროპის დღე აღინიშნა. მსოფლიოში არსებულ პანდემიას არ შეუშლია ხელი, მართალია, დისტანციურად, მაგრამ კიდევ ერთხელ გვეზეიმა „ერთიანობა მრავალფეროვნებაში“  და რომ ერთმანეთისთვის ნამდვილად გვეთქვა „ჩვენ ვაძლიერებთ ერთმანეთს“
ზუსტად 70 წლის წინ, 1950 წლის 9 მაისს, რეგიონალურ თუ მსოფლიო დონეზე არსებული ომებით დასუსტებული ევროპის გაძლიერების მიზნით, საფრანგეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა რობერტ შუმანმა ევროპულ ერთა თანამეგობრობის იდეა წამოაყენა „ევროპის ქვანახშირისა და ფოლადის გაერთიანების“  შექმნისას და „შუმანის დეკლარაციის“ სახით ასე ჩაეყარა საფუძველი დღევანდელ ევროკავშირს. განვლილი შვიდი ათწლეულის მანძილზე მიღწეულმა პროგრესმა ევროპული პროექტი მსოფლიოში ერთა თანამეგობრობის საუკეთესო, ქმედით მოდელად აქცია არა მხოლოდ მისი წევრი, არამედ ასევე მისი პარტნიორი სახელმწიფოებისთვისაც. „შუმანის დეკლარაციის“ პირველივე სიტყვებს - „მსოფლიოში მშვიდობის უზრუნველყოფას“  - ეფუძნება ჩვენს რეგიონში ევროკავშირის საგარეო პოლიტიკა, არსებითია ევროკავშირის ჩართულობა რუსულ-ქართული კონფლიქტის მშვიდობიანი გზით გადაჭრისა და რუსული სამხედრო ძალების მიერ ოკუპირებული საქართველოს ტერიტორიების 20%-ის დეოკუპაციის პროცესში.
დღეს, ისევე როგორც 70 წლის წინ, ევროპული პროექტის მთავარ ამოცანად კვლავ რჩება ევროპელი ხალხებისთვის უსაფრთხოებისა და კეთილდღეობის უზრუნველყოფა, ამჯერად, არა სამხედრო, არამედ ისეთი ბიოლოგიური სახის გამოწვევის კონტექსტში, როგორიცაა ახალი კორონავირუსის პანდემია და მისი თანმდევი ეკონომიკური შედეგები. ახალი მსოფლიო დღის წესრიგი, რომელიც იქმნება, ერთი მხრივ, გეოპოლიტიკურ დონეზე „ბრექსითის“ გათვალისწინებით, ხოლო მეორე მხრივ, COVID-19-თან დაკავშირებული მოვლენებიდან გამომდინარე, ევროკავშირს მეტი სუვერენულობის წინაშე აყენებს როგორც პოლიტიკური, ისე ეკონომიკური კუთხით. მოცემული რეალობის საქართველოს, როგორც ევროკავშირის ერთ-ერთი ყველაზე სანდო და ერთგული პარტნიორი ქვეყნის ეროვნულ ინტერესებთან თანხვედრა დღეს იმდენად ქმნის ორმხრივად სასარგებლო თანამშრომლობის პერსპექტივას, როგორც არასდროს.
დიახ, საქართველო არასოდეს ყოფილა იმდენად ახლოს ევროკავშირთან, როგორც დღეს. არა მხოლოდ იმიტომ, რომ ევროკავშირში გაწევრიანება ქართველი ერის 80%-ზე მეტის  ცივილიზაციური არჩევანი და კონსტიტუციურად გამყარებული მოცემულობაა ან თუნდაც, იმიტომ, რომ იგი განპირობებულია ისტორიულად დასაბუთებული ისეთი საერთო ევროპული ღირებულებებით, როგორიცაა ადამიანის ფუნდამენტური უფლებებისა და თავისუფლებებისადმი, დემოკრატიისა თუ თანასწორობის იდეისადმი პატივისცემა; რომ ქართულ სახელმწიფოში ადამიანი, როგორც მთავარი ღირებულება, ჯერ კიდევ მე-12 საუკუნეში განისაზღვრა სიკვდილით დასჯის გაუქმებით, სადაც დღემდე არასოდეს დაფიქსირებულა ანტისემიტიზმი და სადაც ჯერ კიდევ 800 წლის წინ მიიჩნევდნენ, რომ „ლეკვი ლომისა სწორია ძუ იყოს, თუნდაც ხვადია“ და რომელთაც [ქალებმა] არჩევნებში ხმის მიცემის უფლება მსოფლიოში ერთ-ერთმა პირველებმა მიიღეს და იმ დემოკრატიული ორგანოს - პარლამენტის წარმომადგენლები გახდნენ 1919 წელს, რომლის ჩანასახი საქართველოში ჯერ კიდევ მე-12 საუკუნეში გვხვდება „დარბაზის“ სახით... და არც იმიტომ, რომ მე-5 საუკუნეში შექმნილი დამწერლობით, დღეს, საქართველო, რომელიც ყოველთვის იყო კულტურათა და ცივილიზაციათა დიალოგის ადგილი, საკუთარი იდენტური კულტურით გამორჩეულ ადგილს იკავებს მსოფლიო ცივილიზაციათა ისტორიაში. არც თავისუფლების უზენაესი ღირებულებისადმი ქართველი ხალხის ბრძოლის ისტორიაზე შევჩერდები, სადაც როგორც ჰაინრიხ ბიოლმა სამართლიანად შენიშნა „თბილისი რომ არა, შესაძლოა ვენაში ტაძრის ნაცვლად მეჩეთი მდგარიყო, რადგან თბილისის ციტადელს ეხეთქებოდნენ საუკუნეების განმავლობაში ჯალალედინები, ჩინგისხანები და სხვა აღმოსავლელი სულთნები და შაჰები. თბილისი კი იდგა, როგორც ევროპის ციხესიმაგრე“ ან კიდევ სხვა მრავალი. არა, ამ ყველაფრის მიღმა არსებობს კიდევ სხვა - კონკრეტული ფაქტები 21-ე საუკუნის საქართველოს შესახებ, რომელიც მის ევროპულ ოჯახში დაბრუნების პერსპექტივას ღირსეულად ამყარებს.
დღეს, საქართველო მსოფლიო ბანკის „ბიზნესის კეთების სიმარტივის“ გლობალურ რეიტინგში მე-7 ადგილს იკავებს მსოფლიოს 190 ქვეყანას შორის, ევროკავშირის სახელმწიფოებიდან მას მხოლოდ მე-4 პოზიციაზე მყოფი დანია უსწრებს. „Frazer Institute”-ის ეკონომიკური თავისუფლების მსოფლიო ინდექსში კი საქართველო მე-12 ადგილზეა 162 ქვეყანას შორის და მის წინ ევროკავშირის წევრი სახელმწიფოებიდან მხოლოდ ირლანდია და მალტა იმყოფებიან. საქართველომ მნიშვნელოვან პროგრესს მიაღწია კორუფციასთან ბრძოლის თვალსაზრისით, იგი „საერთაშორისო გამჭვირვალობის“ კორუფციის აღქმის ინდექსში 44-ე ადგილს იყოფს ჩეხეთთან, ლატვიასთან და კოსტა-რიკასთან ერთად მსოფლიოს 180 ქვეყანას შორის. აღნიშნული მაჩვენებლით საქართველო მოწინავე პოზიციაზე იმყოფება, ვიდრე ევროკავშირის წევრი რვა  ქვეყანა (მალტა, იტალია, სლოვაკეთი, საბერძნეთი, ხორვატია, რუმინეთი, უნგრეთი, ბულგარეთი) და მისი პარტნიორი ყველა სახელმწიფო „დასავლეთ ბალკანეთისა“ და „აღმოსავლეთ პარტნიორობის“ ფარგლებში. მსოფლიო ბანკის მონაცემების თანახმად კი, საქართველოში სიღარიბის დონე მკვეთრად შემცირდა, მაგალითად, 2006 წლის აღნიშნულმა მაჩვენებელმა - 32%-მა 2017 წელს იკლო 16%-მდე. ამასთან, საყურადღებოა საერთაშორისო ორგანიზაციის - „რეპორტიორი საზღვრებს გარეშე“ 2020 წლის პრესის თავისუფლების ინდექსი, სადაც მსოფლიოს 180 ქვეყანას შორის საქართველო მე-60 ადგილს იკავებს და აღნიშნული პოზიციით იგი წინ არის, ვიდრე ევროკავშირის წევრი ისეთი ქვეყნები, როგორიცაა პოლონეთი, საბერძნეთი, მალტა, უნგრეთი ან კიდევ ბულგარეთი და მისი პარტნიორი ყველა ქვეყანა „დასავლეთ ბალკანეთისა“ და „აღმოსავლეთ პარტნიორობის“ ფარგლებში.
დემოკრატიული ინსტიტუტების გაძლიერება და წარმატებული ანტიკორუფციული პოლიტიკა, ბუნებრივია, სულ უფრო მეტად უწყობს ხელს მიმზიდველი ბიზნეს-გარემოს შექმნას საქართველოში. ჩინეთიდან დაწყებული პანდემიისა და მისი თანმდევი მოვლენებიდან გამომდინარე, ახალი მსოფლიო ეკონომიკური დღის წესრიგის ფორმირების პროცესში ორი კონტინენტის მიჯნაზე მდებარე საქართველო უნიკალური შესაძლებლობაა ევროკავშირისთვის კონკურენტული, ჭეშმარიტად ევროპული ეკონომიკური პოლიტიკის წარმართვისთვის. თუმც, აღნიშნულის მიღმა, არის კიდევ ერთი, რაც საქართველოს გამოარჩევს, როგორც ევროკავშირის პარტნიორ ქვეყანას - ეს ადამიანურ კაპიტალთან, ინოვაციებთან დაკავშირებული ასპექტია, რომელიც ნათლად წარმოაჩენს ქვეყნის პოტენციალს გრძელვადიანი ზრდის, პროდუქტიულობისა და სამუშაო ადგილების ზრდის მიღწევის მიმართულებით. „ინოვაციების გლობალურ ინდექსში“, დღეს, საქართველო მსოფლიოს 129 ქვეყანას შორის 48-ე ადგილს იკავებს [თითქმის] უკრაინასთან ერთად, რითაც იგი წინ არის „აღმოსავლეთ პარტნიორობის“ და „დასავლეთ ბალკანეთის“ წევრ ყველა სხვა სახელმწიფოზე, გარდა მონტენეგროსი.
ზემოაღნიშნულის მიღმა, საქართველოს, როგორც პანდემიის წინააღმდეგ ბრძოლის კუთხით, მსოფლიოში ერთ-ერთ ყველაზე სამაგალითო ქვეყანას, რის შედეგადაც იგი გახდა 1-ელი ქვეყანა მსოფლიოში ტურისტული ინდუსტრიის გახსნის თვალსაზრისით,  აქვს შესაძლებლობა ევროკავშირის სახელმწიფოებს გაუზიაროს ქართული გამოცდილება ჯანდაცვის პოლიტიკის, სანიტარული კრიზისის მართვის მიმართულებით. მით უმეტეს, რომ დღეს ევროპული გაერთიანება, რომელიც ევროკავშირის ფუნქციონირების თაობაზე ხელშეკრულების 168-ე მუხლის თანახმად, არ გახლავთ უფლებამოსილი წარმართოს ჯანდაცვის საერთო ევროპული პოლიტიკა, ვინაიდან იგი გაერთიანების წევრი სახელმწიფოების ექსკლუზიურ კომპეტენციას განეკუთვნება და იგი უფლებამოსილია მხოლოდ ხელი შეუწყოს წევრი სახელმწიფოების მიერ ეროვნულ დონეზე განსაზღვრული ჯანდაცვის პოლიტიკების განვითარებას, ბუნებრივად დგას სტრუქტურული რეფორმირების, ჯანდაცვის მიმართულებით საკუთარი კომპეტენციის გადახედვის აუცილებლობის წინაშე.
და მაინც, ჩვენ ვიცით, რომ ევროპა „სწორხაზოვანი გეგმის მიხედვით არ იქმნება, იგი ყალიბდება კონკრეტული ნაბიჯებისა და ძალისხმევის საფუძველზე“ - „შუმანის დეკლარაციის“ ეს იდეა დღესაც ისეთივე აქტუალურია, როგორც 70 წლის წინ. ახალი კორონავირუსის პანდემიიდან გამომდინარე, რომელმაც მსოფლიო მისთვის აქამდე  სრულიად უცნობი გამოწვევის წინაშე დააყენა, მნიშვნელოვანია საქართველომ და ევროკავშირმა გამოიყენონ ეს ისტორიული მომენტი, გადაიდგას ორმხრივად სასარგებლო  კონკრეტული ნაბიჯები. ევროკავშირს აქვს გამოცდილება იყოს არასწორხაზოვანი ისტორიულად გადამწყვეტ და აუცილებელ მომენტებში, რომლის საუკეთესო მაგალითია 2004 წელს აღმოსავლეთ და დასავლეთ ევროპის ერთგვარი „გაერთიანების“ იდეით მიღებული უპრეცედენტო გადაწყვეტილება ერთდროულად 10 სახელმწიფოს ევროკავშირში გაწევრიანებისა; ევროკავშირს შეუძლია იყოს მოქნილი სახელმწიფოების ინტეგრაციის პროცესში - იგი თანასწორად განიხილავს მის წევრ 27-ვე  ქვეყანას, მიუხედავად იმისა, რომ მათგან რამდენიმე სახელმწიფო მხოლოდ ნაწილობრივ გახლავთ ინტეგრირებულნი და ისინი არ არიან ევროზონაში ან თუნდაც, შენგენის სივრცეში გაერთიანებულნი.
და სწორედ ყველა ზემოაღწერილიდან გამომდინარე და კიდევ სხვ., ამიტომაც, არის უკვე დროული, რომ ერთი მხრივ, საქართველომ დაიწყოს ევროკავშირში გაწევრიანებაზე განაცხადის მომზადება; მეორე მხრივ კი, ევროკავშირმა „აღმოსავლეთ პარტნიორობის“ მიღმა, საქართველოს, როგორც მოწინავე პარტნიორ ქვეყანას, როგორც „აღმოსავლეთ  პარტნიორობის“, ისე  „დასავლეთ ბალკანეთის“ წევრ სახელმწიფოებს შორის, შესთავაზოს ორმხრივი თანამშრომლობის ისეთი მოქნილი ფორმატი, თუნდაც არასწორხაზოვანი, რაც, უწინარესად, იქნებოდა შესაძლებლობა მთლიანად ევროკავშირისთვის, იქცეს იგი მეტად ძლიერი და სუვერენული ახალი მსოფლიო გეოპოლიტიკური და ეკონომიკური სისტემის კონფიგურაციის პროცესში.

Georgian Case in the European Union
They say that ‘if the European Union didn't exist, we would have to invent it.’ Indeed, the benefits of the European Project, which over the past 70 years have been tangible to citizens of both its member states and partner countries, including the citizens of Georgia, are invaluable. The COVID-19 pandemic could not stop us from marking Europe Day on the 9th of May, albeit remotely, and once again we have celebrated ‘United in diversity’ and are truly ‘#StrongerTogether’.
Exactly 70 years ago, on the 9th of May 1950, in order to strengthen a war-weakened Europe, the French Foreign Minister Robert Schuman formulated the idea of a Community of the European Nations when creating the European Coal and Steel Community (ECSC), and the Schuman Declaration laid the foundation for today's European Union. Over the past seven decades, the European project’s achievements have made it the world's best, most effective and functional model of a Community of Nations - not only for its member states, but also for its partners. The very first idea of the Schuman Declaration - Ensuring World peace - are the basis of EU foreign policy in our region, and Europe’s involvement in the peaceful resolution of the Russian-Georgian conflict and the de-occupation of 20% of Georgian territory occupied by Russian military forces is indeed essential.
Today, just like 70 years ago, the European project’s main goal remains to ensure security and prosperity for the nations of Europe. This time, however, the challenge is neither military nor diplomatic, but is instead the new coronavirus pandemic and its economic consequences. The new world agenda, between the geopolitical effects of Brexit on one hand and the COVID-19 pandemic on the other, has brought the EU face to face with the need for greater political and economic sovereignty. The coincidence between this reality and the national interests of Georgia - one of the Union’s most reliable and loyal partners - makes the prospects for mutually beneficial co-operation better than ever.
Yes, Georgia has never been so close to the European Union as it is today. Not only because the goal of EU membership is favoured by 80% of Georgia’s citizens, and this civilized choice of Georgian nation  is even enshrined in the country’s constitution or not only because it is historically based on common European values such as respect for fundamental human rights and freedoms, democracy or equality; The value that the Georgian state attributed to human life was defined as early as the 12th century, when the country officially abolished the death penalty. Georgia has no history of anti-Semitism and in line with the 800-year-old Georgian adage that ‘the lion's whelps are equal, be they male or female,’ in 1919 Georgian women were among the first in the world to enjoy the right to vote and be elected to parliament (a mediaeval version of which Georgia knew as a ‘hall’ in the 12th century);  And nor is it because with her ancient 5th - century script, Georgia has always been a crossroads of dialogue between cultures and civilizations and her unique culture occupies a prominent place in the history of world civilizations. Nor will I stop on the history of the Georgian people's struggle for such a supreme value as freedom, where Heinrich Böll rightly remarked: ‘Were it not for Tbilisi, a mosque might have been built instead of a temple in Vienna, as Jalaleddin, Genghis Khan and other Oriental sultans and shahs have been fighting for Tbilisi’s citadel for centuries. Tbilisi always stood as a fortress for Europe.’ No, there is more to it than that: specific facts about 21st-century Georgia that makes it natural to return to its Common European family
Georgia currently ranks 7th (of 190 countries) in the World Bank’s ‘Ease of Doing Business Index’, and Denmark (at 4th) is the only EU member with a higher rank. The country ranks 12th (of 162) in the Fraser Institute’s ‘World Economic Freedom Index’, only overtaken by EU member states Ireland and Malta. Georgia has also made very significant progress in the fight against corruption, ranking 44th (of 180) in Transparency International’s ‘Corruption Perceptions Index’ alongside the Czech Republic, Latvia and Costa Rica. Georgia ranks higher than eight EU countries (Malta, Italy, Slovakia, Greece, Croatia, Romania, Hungary, Bulgaria) and all of its partner states of the Western Balkans and the Eastern Partnership. According to the World Bank, Georgia's poverty rate has fallen sharply, halving from 32% in 2006 to 16% in 2017. In addition, the 2020 Freedom of the Press Index published by Reporters Without Borders ranks Georgia 60th (of 180), ahead of EU member states such as Poland, Greece, Malta, Hungary or Bulgaria as well as, once again, all its partners in the Western Balkans and the Eastern Partnership.
Strengthening democratic institutions and successfully carrying out an anti-corruption policy are preconditions to creating an attractive business environment in Georgia. In the aftermath of the pandemic that began in China, Georgia’s location at the crossroads of two continents presents the EU with a unique opportunity to pursue a competitive, truly European economic policy as a new world economic agenda is shaped. Beyond that, however, there is another thing that distinguishes Georgia as a partner country of the European Union: the country’s ranking in terms of human capital and innovation is proof of its great potential for long-term growth, productivity and employment. Georgia currently ranks 48th (of 129) in the Global Innovation Index, alongside (almost) Ukraine and ahead of all the other countries of the Eastern Partnership and Western Balkans (except Montenegro).
Beyond all these points, having turned out to be one of the most exemplary countries in the world in terms of fighting the current pandemic, Georgia is the first country in the world to reopen its tourism industry and has the potential to share its experience of healthcare policy and sanitary crisis management with the EU’s member states. Moreover, the European Union—which under Article 168 of the Treaty on the Functioning of the European Union is not authorized to define a common European health policy, which remains the exclusive competence of member states, and can only contribute to the development of national health policies—is currently facing the need for structural reforms in order to revise its competence in the field of public healthcare policy.
The idea that ‘Europe will not be made all at once, or according to a single plan. It will be built through concrete achievements’ expressed in the Schuman Declaration is as relevant today as it was 70 years ago. Given the unprecedented challenge that the new coronavirus pandemic poses to the world, it is important for Georgia and the European Union to take advantage of this historic moment to take mutually beneficial concrete steps. The EU has shown the capacity to be non-linear at historically crucial moments, the best illustration of which was perhaps the unprecedented decision in 2004 to ‘unite’ Eastern and Western Europe and admit 10 new member states simultaneously. The EU can also be flexible when integrating states: although it treats all 27 of its members equally, some of them are only partially integrated and are not part of the Eurozone or even of the Schengen Area.
It is therefore perhaps time that, on one hand, Georgia began preparing her candidacy for EU membership, and on the other that the European Union, beyond the Eastern Partnership format, offer Georgia, a leading country among the members of the Eastern Partnership and of the Western Balkans, a flexible format for bilateral or even non-linear co-operation that would enable the EU to become a truly powerful and sovereign actor in the configuration of a new geopolitical and economic world.