ვიქტორ ყიფიანმა სამხრეთ კავკასიაში სატრანსპორტო დერეფნების და კომუნიკაციების გეოპოლიტიკის შესახებ გამართულ სემინარში მიიღო მონაწილეობა
10 მაისს „ჯეოქეისის“ თავმჯდომარემ, ვიქტორ ყიფიანმა მონაწილეობა მიიღო საქართველოს სტრატეგიული ანალიზის ცენტრის (GSAC) ორგანიზებით გამართულ სემინარში „სატრანსპორტო დერეფნების და კომუნიკაციების გეოპოლიტიკა სამხრეთ კავკასიაში“, რომელშიც მონაწილეობდნენ ექსპერტები საქართველოდან, აზერბაიჯანიდან და სომხეთიდან.  სემინარზე მისასალმებელი სიტყვა წარმოთქვა და მონაწილეებს საინტერესო შეკითხვები დაუსვა პოლონეთის საგანგებო და სრულუფლებიანმა ელჩმა, მარიუშ მაშკიევიჩმა.
ვიქტორ ყიფიანის გამოსვლა ეძღვნებოდა რეგიონში მეორე ყარაბაღის ომის შედეგად შექმნილ გეოპოლიტიკურ და გეოეკონომიკურ რეალიებს, მათ შორის, სამხრეთ კავკასიის სამი ქვეყნის ურთიმიმართებას ომის დროს და მის შემდგომ პერიოდში, დასავლეთის დამოკიდებულებას რეგიონისადმი და რუსეთსა და თურქეთის ფაქტორს სამხრეთკავკასიური რეგიონალური პარადგიმის ფარგლებში. ბუნებრივია, რომ საგანგებო ყურადღება გაკეთდა უკვე არსებული და მოაზრებული სატრანსპორტო პროექტების არსზე, ისევე როგორც გაკეთდა ცალკეული საჭირო შედარება და მიმოხილვა.
ვიქტორ ყიფიანმა მთიან ყარაბაღში განვითარებული სამხედრო-პოლიტიკური პროცესების დროს საქართველოს პოზიციის შეფასებისას ყურადღება გაამახვილა საქართველოს კეთილმეზობლურ დამოკიდებულებაზე, როგორც აზერბაიჯანის, ასევე სომხეთის სახელმწიფოსთან, რაც დაფიქსირდა ეროვნული უსაფრთხოების საბჭოს 3 ოქტომბრის განცხადებაშიც, რომელშიც ნათქვამი იყო, რომ საქართველო არცერთ კონფლიქტში მონაწილე მხარის პოზიციას არ დაიჭერდა და მათ თბილისში მოლაპარაკებების გამართვას სთავაზობდა. საგანგებოდ აღინიშნა, ქართული მხარის დაბალანსებული და რაციონალური დამოკიდებულება კონფლიქტში მონაწილე მხარეთა მიმართ.
ვიქტორ ყიფიანის შეფასებით, როდესაც საუბარია საქართველოს ფაქტორზე რეგიონულ სტრატეგიულ დერეფნებთან დაკავშირებით, მნიშვნელოვანია დასავლეთის ფაქტორისა და  გეოპოლიტიკური რეალიების გათვალისწინება. ხოლო, უკვე არსებული და სამომავლოდ დაგეგმილი სატრანსპორტო ნაკადებზე საუბრისას მან აღნიშნა: „გეოპოლიტიკური მნიშვნელობის სატრანსპორტო დერეფნების პროექტის  განხორციელება მხოლოდ მხარეთა სურვილზე არ არის დამოკიდებული. აქ ასევე მთავარია ინვესტიციების  მოზიდვა, ამა თუ იმ პროექტის საფინანსო მოდელირება და პროექტის სტაბილურობისადმი ნდობა. ასევე გასათვალისწინებელია დერეფნის უსაფრთხოების საკითხის უზრუნველყოფა“.
ამის გათვალისწინებით, მან საგანგებოდ ისაუბრა საქართველოს უკვე არსებულ სატრანსპორტო-სატრანზიტო პოტენციალზე, ისევე როგორც ქართული საშინაო და საგარეო პროცესების მნიშვნელობაზე რეგიონის ქვეყნებისათვის.
სიტყვით გამოსვლისას ვიქტორ ყიფიანმა ისაუბრა თურქეთის ფაქტორის შესახებ. მან აღნიშნა, რომ სწორედ თავად თურქეთისთვისაც პრიორიტეტულია როგორც საქართველოსა და აზერბაიჯანთან, ისევე სომხეთთან კეთილმეზობლური ურთიერთობა, რომ მოხდეს რუსეთის გავლენის შემცირება რეგიონში.
„თურქეთმა უნდა შეძლოს კეთილმეზობლური ურთიერთობების შენარჩუნება საქართველოსთან, აზერბაიჯანთან და ასევე სომხეთთან, რადგან მხოლოდ ამგვარი პოლიტიკის წარმოებით არის შესაძლებელი რუსეთის გავლენის ზრდის შეფერხება რეგიონში.“-აღნიშნა ვიქტორ ყიფიანმა.
„ჯეოქეისის“ თავმჯდომარის, ვიქტორ ყიფიანის შეფასებით, ყარაბაღის კონფლიქტისას რუსეთის ამოცანა წინა კონფლიქტებისგან თვისობრივად განსხავევბული იყო. საქმე ისაა, რომ მოსკოვს მხედველობაში ჰქონდა მისაღები, როგორც სომხეთთან პარტნიორობის ფაქტორი, ისე აზერბაიჯანთან თანამშორმლობის შენარჩუნების აუცილებლობა. ეს კი დიდად განაპირობებდა რუსული მოქმედების თავისებურებას. ვიქტორ ყიფიანი აგრეთვე მიიჩნევს, რომ რუსეთ-თურქეთის ურთიერთობების ფონზე მსოფლიოს სხვადასხვა წერტილში, სამხრეთ კავკასიის რეგიონში ამ ორი ქვეყნის ურთიერთდამოკიდებულება განსაკუთრებით საყურადღებოა.
„რუსეთ-თურქეთის რეგიონში ურთიერთობებს ფრთხილი ყურადღებით უნდა მოვეკიდოთ, თუმცა რუსეთმა თავადვე შეზღუდა რეგიონის პროცესებში თურქეთის მონაწილეობა, რაც მოსკოვში გაფორმებულ 10 ნოემბრის შეთანხმებაშიც ნათლად გამოჩნდა,“-აღნიშნა ვიქტორ ყიფიანმა.
კონფერენციაზე გამოსვლის სიტყვა უფრო ვრცლად გამოქვეყნდება ჟურნალში New Eastern Europe.
იხილეთ ვიქტორ ყიფიანის სიტყვით გამოსვლა სემინარზე „სატრანსპორტო დერეფნების და კომუნიკაციების გეოპოლიტიკა სამხრეთ კავკასიაში“,

The Chair of Geocase, Victor Kipiani, participated in the Conference on Geopolitics of Transport Corridors and Communications in the South Caucasus, organized by the Georgian Strategic Analysis Center (GSAC). The conference was attended by experts from Georgia, Azerbaijan, and Armenia.
Welcoming remarks were made at the seminar and participants were asked engaging questions by the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to Poland, Mariusz Maskiewicz.
Kipiani's speech was dedicated to the geopolitical and geoeconomic realities created in the region as a result of the Second Karabakh War, including the relations between the three South Caucasus countries during and after the war, the West's attitude towards the region, and the Russian-Turkish factor within the South Caucasus. Naturally, special attention was drawn to the essence of the already existing and planned transport projects. In addition, separate essential comparisons and reviews were made.
In his assessment of Georgia's position during the military-political processes in Nagorno-Karabakh, Kipiani focused on Georgia's good-neighborly relations with both Azerbaijan and Armenia, as noted in the statement of the National Security Council of October 3rd, which stated that Georgia would not get involved in the conflict and offered to hold talks in Tbilisi.
The balanced and rational attitude of the Georgian side towards the parties of the conflict was especially noted.
According to Kipiani, when it comes to Georgia in relation to regional strategic corridors, it is also important to take into account the Western factor and geopolitical realities. Speaking about the existing and future planned traffic flows, he noted that "the implementation of the project of transport corridors of geopolitical importance does not depend only on the will of the parties. It is also important to attract investments, financial modeling of this or that project, and to have confidence in the stability of the project. It is also necessary to ensure the security of the corridor.”
He spoke about the already existing transport potential of Georgia, as well as the importance of Georgian domestic and foreign processes for the countries of the region.
In his speech, Kipiani brought up the Turkish factor as well. He noted that Turkey's neighborly relations with Georgia and Azerbaijan, as well as with Armenia, is a priority for Turkey in order to reduce Russia's influence in the region.
"Turkey should be able to maintain good neighborly relations with Georgia, Azerbaijan, and also with Armenia, because only by pursuing such a policy can there be a hindrance to the increase of Russia’s influence in the region," said Kipiani.
According to the Chair of Geocase, Russia's task during the Karabakh conflict was qualitatively different from previous conflicts. Moscow had in mind both the factor of partnership with Armenia and the need to maintain cooperation with Azerbaijan. This greatly contributed to the peculiarity of Russian action. Kipiani also believes that in the light of Russian-Turkish relations in different parts of the world, the interdependence of these two countries is particularly noteworthy.
"Relations between Russia and Turkey in the region should be considered with caution, but Russia itself has restricted Turkey's participation, which was made clear in the agreement of November 10th reached in Moscow," Viktor Kipiani stated.