„ჯეოქეისის“ მრჩეველთა საბჭოს ელჩი ტადაჰარუ უეჰარა შემოუერთდა
მოხარულნი ვართ გაცნობოთ, რომ ანალიტიკური ორგანიზაცია „ჯეოქეისის“ მრჩეველთა საბჭოს იაპონიის ყოფილი ელჩი საქართველოში, ტადაჰარუ უეჰარა შემოუერთდა.
ბატონი ტადაჰარუ უეჰარა, საქართველოში იაპონიის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი გახლდათ 2017-2020 წლებში. როგორც მაღალი რანგის დიპლომატს, გეოსტრატეგიული და გეოეკონომიკური საკითხების მიმართულებით საკმაოდ მდიდარი გამოცდილება გააჩნია.
გარდა მისი წარმატებული დიპლომატიური კარიერისა, ბატონი უეჰარას პროფესიული პორტფოლიო მოიცავს რამდენიმე მაღალი დონის პოზიციას სადაზღვევო ინდუსტრიაში, კერძოდ, იგი მუშაობდა Tokio Marine Holdings-ში, რომელიც იაპონიის უმსხვილესი კერძო სადაზღვევო ჯგუფია, ასევე იაპონიის ოფიციალურ საექსპორტო საკრედიტო სააგენტოში - Nippon Export and Investment Insurance. იგი ფლობს სიღრმისეულ ცოდნას გლობალური რისკების მართვის მიმართულებით.
ამჟამად კი ბატონი უეჰარა სხვადასხვა ნახევარგამტარისთვის ფოტორეზისტული მასალების საუკეთესო მწარმოებელი იაპონური კომპანიის - „ტოკიო ოკა კოგიოს“ - აუდიტისა და სამეთვალყურეო საბჭოს წევრია.
მას დამთავრებული აქვს ჰიტოცუბაშის უნივერსიტეტის ეკონომიკის ფაკულტეტი (ტოკიო, იაპონია).
როგორც „ჯეოქეისის“ მრჩეველთა საბჭოს წევრი, ელჩი უეჰარა კონცენტრირებული იქნება იაპონია-საქართველოს ურთიერთობების შემდგომ განვითარებაზე ორი ქვეყნის ბიზნესისა და კულტურის წრეებს შორის კავშირების გაღრმავების ხელშეწყობის გზით. იგი, ასევე ჩართული იქნება იაპონიასა და საქართველოსთან დაკავშირებული აქტუალური თემების ირგვლივ დაგეგმილი სხვადასხვა ღონისძიების ორგანიზებაში.
„უაღრესად ვაფასებ ელჩ უეჰარას გადაწყვეტილებას შემოუერთდეს „ჯეოქეისს“. იგი  საგარეო პოლიტიკის საკითხებში კარგად გათვითცნობეირებული პროფესიონალია, რომელსაც დიდი წვლილი აქვს შეტანილი იაპონია-საქართველოს ურთიერთობების გაღრმავებაში. მისი შემოერთება „ჯეოქეისს“ კიდევ უფრო გააძლიერებს, საგარეო პოლიტიკის კვლევისა და ანალიტიკის თვალსაზრისით. პირადად ჩემთვის დიდი პატივი იქნება მასთან უფრო მჭიდრო თანამშრომლობა“, - აღნიშნა „ჯეოქეისის“ თავმჯდომარემ, ვიქტორ ყიფიანმა.

Ambassador Tadaharu UEHARA Joins Geocase
Mr Uehara served as an Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Japan to Georgia from 2017 to 2020 and is a distinguished former career diplomat with extensive experience of geo-strategic and geo-economic issues.
In addition to his successful diplomatic career, Mr Uehara’s professional portfolio includes number of high-profile positions within the insurance industry, namely Tokio Marine Holdings, the largest private insurance group in Japan, and Nippon Export and Investment Insurance, the official export credit agency of Japan. He has a deep knowledge about a global risk management. He is currently serving as an Audit and Supervisory Bord Member of Tokyo Ohka Kogyo, a top manufacturer of photo-resist materials for variety of semiconductors.
He has graduated from the Faculty of Economics at Hitotsubashi University, Tokyo, Japan.
As the member of the advisory Board of Geocase Ambassador Uehara will focus on further developing Japan-Georgia ties by facilitating to strengthen links between the countries’ business and cultural communities. He will also support to organize various events on the actual topics concerning the countries.
“I deeply appreciate Ambassador Uehara’s decision to join Geocase. He is one of the most prominent foreign policy minds who has greatly contributed to fostering and advancing Japan-Georgia relations during his diplomatic mission in our country. Tad will help make Geocase even more valuable resource in terms of foreign policy research and analysis. I am truly grateful and it will be a real pleasure for me personally to work more closely with him”, - noted Victor Kipiani, the Chairman of Geocase.