ხათუნა ბურკაძე - პარლამენტმა არ უნდა მიიღოს კანონპროექტი, რომელიც გვყოფს, გვაპირისპირებს და ჩვენს ევროპულ მომავალს აზიანებს
საგარეო და საშინაო პოლიტიკის აქტუალურ თემებზე “ინტერპრესნიუსი“ „ჯეოქეისის“ საგარეო პოლიტიკის მიმართულების ხელმძღვანელს, საერთაშორისო სამართლის დოქტორს, პროფესორს, ფლეტჩერის სამართლისა და დიპლომატიის სკოლისა და ჰარვარდის მოლაპარაკებების პროგრამის კურსდამთავრებულს, ხათუნა ბურკაძეს ესაუბრა.
- ქალბატონო ხათუნა, მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოს არაერთმა დასავლელმა პარტნიორმა, მათ შორის აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტმა, ამერიკელმა სენატორებმა გამოთქვეს კრიტიკული შენიშვნები „უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ“ კანონპროექტთან დაკავშირებით, „ქართულმა ოცნებამ“ ჯერ ხელმეორედ დაარეგისტრირა პარლამენტში ეს კანონპროექტი, ხოლო შემდეგ ორი მოსმენით მიიღო.
ხელისუფლება აგრძელებს მტკიცებას, რომ კანონპროექტი „უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ“ „რუსული კანონი“ არაა, ჩვენი დასავლელი პარტნიორები ამბობენ, რომ „საქართველოს კანონპროექტი ევროპულ ღირებულებებთან შეუსაბამოა“.
ხელისუფლება კვლავაც იმეორებს, რომ მათ, ვინც ამბობს, რომ „კანონპროექტი რუსულია“, კანონპროექტი წაკითხულიც არ აქვს. ზუსტად ვიცი, რომ თქვენ არა მარტო წაკითხული გაქვთ კანონპროექტი, შეგიძლიათ ჩვენს მკითხველს კვალიფიციურად აუხსნათ „ჩვენი“ კანონპროექტი რატომაა ევროპულ ღირებულებებთან შეუსაბამო.
თქვენი აზრით, რატომაა კანონპროექტი ევროპულ ღირებულებებთან შეუსაბამო?
- „უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ“ კანონპროექტის რეგულირების სფერო და მიზანი ევროპულ ღირებულებებთან შეუსაბამოა. კანონპროექტი ქვეყანაში მოქმედ ორგანიზაციათა საკმაოდ ფართო სპექტრს მოიცავს და მათი უცხოური ძალის ინტერესების გამტარებლებად მიჩნევისათვის შემდეგი კრიტერიუმით შემოიფარგლება: არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირებისა და მედია ორგანიზაციების კალენდარული წლის განმავლობაში მიღებული მთლიანი შემოსავლის 20%-ზე მეტის წყაროს უცხოური ძალა უნდა წარმოადგენდეს.
ამ კანონის მიღება პრაქტიკაში ნიშნავს განსხვავებული, კრიტიკული მოსაზრებების მქონე სამოქალაქო და მედია ორგანიზაციების სტიგმატიზაციას და მიუხედავად მათი საქმიანობისა, აგენტებად გამოცხადებას. ეს გამოიწვევს უკიდურეს პოლარიზაციას, საზოგადოების გახლეჩას და ქვეყნის ეროვნულ ინტერესებს არსებითად დააზიანებს.
დაყოფის, დაქსაქსულობის, ფუნდამენტური თავისუფლებების შეზღუდვის შემთხვევებში ქვეყანა ვერ შეძლებს ევროპულ დემოკრატიულ სისტემად, საბოლოოდ, ფორმირებას და სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანი გეოპოლიტიკური შესაძლებლობის გამოყენებას.
მეტიც, კანონპროექტის ერთ-ერთი სახიფათო მუხლია მე-8 მუხლი, რომელიც, 6 თვეში ერთხელ, სახელმწიფოს აძლევს შესაძლებლობას მკაფიოდ განსაზღვრული ფარგლების გარეშე ჩაერიოს არაკომერციული ორგანიზაციებისა და მედიასაშუალებების ყოველდღიურ საქმიანობაში.
სახელდობრ, უცხოური ძალის ინტერესების გამტარებელი ორგანიზაციის გამოსავლენად საქართველოს იუსტიციის სამინისტრო უფლებამოსილია განახორციელოს მონიტორინგი. მისი დაწყების საფუძველია: 1) საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს შესაბამისი უფლებამოსილი პირის გადაწყვეტილება, 2) საქართველოს იუსტიციის სამინისტროსთვის წარდგენილი წერილობითი განცხადება, რომელიც შეიცავს უცხოური ძალის ინტერესების გამტარებელ ორგანიზაციასთან დაკავშირებულ ინფორმაციას.
კანონპროექტი არ აზუსტებს ე.წ. მონიტორინგის კონკრეტულ საფუძვლებს და იუსტიციის სამინისტროს უფლებამოსილ პირს ანიჭებს დისკრეციულ უფლებამოსილებას, თავად გადაწყვიტოს, რა შემთხვევებში განახორციელებს შემოწმებას. ასევე, აღნიშნული პროცესი შეიძლება დაიწყოს ნებისმიერი პირის განცხადების საფუძველზე.
შემოწმებისას კი საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს შესაბამის უფლებამოსილ პირს უფლება აქვს ორგანიზაციის თანამშრომელთა პერსონალური მონაცემებიც მოიძიოს, რაც არღვევს პერსონალურ მონაცემთა დამუშავების ევროპულ სტანდარტებს, რადგან მათი დამუშავება კანონით ზუსტად განსაზღვრულ ფარგლებში უნდა განხორციელდეს.
ე.წ. მონიტორინგის აღნიშნული სისტემა სამოქალაქო და მედია ორგანიზაციებს შეუზღუდავს თავისუფლებას და არ მისცემს დამოუკიდებლად მოქმედების შესაძლებლობას, რაც პლურალისტურ გარემოს ხელყოფს.
ევროინტეგრაციის პროცესი მოითხოვს არა ისეთი ინიციატივების შემუშავებას, რომლებიც დააზიანებენ სამოქალაქო გარემოს, არამედ ხელს შეუწყობენ ახალი შესაძლებლობების შექმნას.
სახელმწიფოს დემოკრატიზაციის პროცესი ურთიერთშეკავებისა და ურთიერთკონტროლის მექანიზმების განვითარებას გულისხმობს, რომლის მიღწევა თავისუფალი საზოგადოების, მედიის გარეშე წარმოუდგენელია. ამიტომაცაა, რომ ეს კანონპროექტი არ არის თანხვედრაში დასავლურ ანუ ევროპულ ღირებულებებთან, სადაც თავისუფლება საყრდენია დემოკრატიის, განვითარებისა და მრავალი შესაძლებლობის.
ისტორია გვასწავლის, რომ ე.წ. აგენტის სტიგმის შემოღება გახდა ოფიციალური საფუძველი ჩვენი წინაპრების, ქვეყნის ეროვნულ ინტერესებზე ორიენტირებული მოაზროვნეების თავისუფალი აზრის ხელყოფისა და ფიზიკური განადგურებისა.
თავისუფალი სამოქალაქო საზოგადოების შემაფერხებელ მიდგომებს შეუძლებელია რამე საერთო ჰქონდეთ ევროკავშირთან, რომელიც ღირებულებებზე, მათ შორის ადამიანის ფუნდამენტური უფლებების დაცვაზე დაფუძნებული გაერთიანებაა.
ამიტომაც, ევროკავშირის ერთ-ერთი დამფუძნებელი ქვეყნის - გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის კანცლერმა, ოლაფ შოლცმა ძალიან მკაფიოდ გვითხრა, ასეთი აქტები არ არის მიღებული და არ იქნება მიღებული მომავალში ევროკავშირში.
- ხელისუფლება ამტკიცებს, რომ კანონის მიღების შემთხვევაში, ქვეყნის საგარეო პოლიტიკაში არანაირი ცვლილებები არ მოხდება. მეტიც, აცხადებს, რომ საქართველო გახდება ევროკავშირის წევრი.
იმ შემთხვევაში თუ კანონი „უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ“ საქართველომ მიიღო, რა შედეგები მოჰყვება მას ქვეყნის საგარეო პოლიტიკის ცვლილების თვალსაზრისით?
- „უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ“ კანონპროექტის მიღების შემთხვევაში ქვეყნის საგარეო პოლიტიკური კურსი იცვლება, რადგან მისი შეუთავსებლობა ევროპულ ღირებულებებთან შეაჩერებს ევროპული და ევროატლანტიკური მიზნების მიღწევის პროცესს და შეუძლებელს გახდის ინტეგრაციის ახალ ეტაპებზე გადასვლას.
საქართველოს საგარეო პოლიტიკური პრიორიტეტების შეცვლა კი ნიშნავს საქართველოს კონსტიტუციის 78-ე მუხლის ხელყოფას. აღნიშნული მუხლის თანახმად, „კონსტიტუციურმა ორგანოებმა თავიანთი უფლებამოსილების ფარგლებში უნდა მიიღონ ყველა ზომა ევროკავშირსა და ჩრდილოატლანტიკური ხელშეკრულების ორგანიზაციაში საქართველოს სრული ინტეგრაციის უზრუნველსაყოფად.“
ამასთან, ჩვენმა პარტნიორებმა, მათ შორის ამერიკის შეერთებული შტატებიდან, ევროკავშირიდან, ნატოდან, ევროსაბჭოდან მოგვიწოდეს არ მივიღოთ კანონპროექტი, რომელიც დააზიანებს ჩვენს ურთიერთობებს და შესაბამისად, საქართველოს დასავლურ ტრაექტორიას რისკის ქვეშ დააყენებს.
მით უფრო იმ ფონზე, როდესაც რუსული ოკუპაციის, ანექსიის პირობებში საქართველო მთელი რიგი საფრთხეების, გამოწვევების წინაშე დგას და ქვეყნის ეროვნული ინტერესების უზრუნველსაყოფად საჭიროა პარტნიორებთან არა მხოლოდ თანამშრომლობის შენარჩუნება, არამედ გაღრმავება, განმტკიცება.
დღეს მთელი ჩვენი ძალისხმევა ორიენტირებული უნდა იყოს ქვეყნის უსაფრთხოების სისტემის გაძლიერებაზე და იმ რეფორმების განხორციელებაზე, რომლებიც კიდევ უფრო მეტად დაგვაახლოვებენ ჩვენს ცივილიზაციურ და ისტორიულ არჩევანთან, ვგულისხმობ გეოპოლიტიკური შესაძლებლობის სათანადო გამოყენებას და გაწევრიანების თაობაზე ევროკავშირთან მოლაპარაკებების დაწყებას.
აღნიშნული კანონპროექტის მიღების შემთხვევაში დიდი საფრთხის ქვეშ დავაყენებთ წლების განმავლობაში საქართველოს ევროპული მომავლისათვის გაღებულ ძალისხმევას, რომელშიც ჩართულები იყვნენ ახალგაზრდები, მოხელეები, დიპლომატები, სამოქალაქო და აკადემიური წრეები, პოლიტიკოსები, ჟურნალისტები, ბიზნეს სექტორი და საზოგადოების სხვა წარმომადგენლები.
ამასთან, განსაკუთრებულ პატივისცემასა და მხარდაჭერას იმსახურებენ ჩვენი ჯარისკაცები, რომლებმაც არაერთ საერთაშორისო სამშვიდობო მისიაში მონაწილეობით, სიმამაცით, გმირობით აჩვენეს საქართველოს როლი, მნიშვნელობა ერთიანი ევროპული უსაფრთხოების უზრუნველყოფის პროცესში.
- უკვე ვიცით, რომ კანონპროექტის მიღების შემთხვევაში ქვეყანას პოლიტიკურის გარდა, ბევრი ეკონომიკური პრობლემები შეექმნება.
კანონპროექტის „უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ“ მიღების შემთხვევაში, მის მიღებას რა გავლენა ექნება ქვეყნის ეკონომიკაზე?
- „უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ“ კანონპროექტის მიღება გამოიწვევს დასავლური ინვესტიციების შემცირებას ან, უარეს შემთხვევაში, შეჩერებას.
ასევე, ეს პროცესი უარყოფითად აისახება იმ პროგრამების დაფინანსებაზე, რომელთა მიზანია ახალგაზრდებისათვის, მკვლევრებისათვის, ფერმერებისათვის, მცირე მეწარმეებისათვის, დევნილებისათვის, ჯანდაცვის, კულტურის სფეროს წარმომადგენლებისათვის სხვადასხვა მიმართულებით დახმარების აღმოჩენა.
საყურადღებოა სამხრეთ კავკასიაში მსოფლიო ბანკის რეგიონული დირექტორის, როლანდ პრაისის განცხადება, რომლის თანახმად მსოფლიო ბანკს მოუწევს შეაფასოს, რა შესაძლო გავლენა შეიძლება ჰქონდეს აღნიშნულ კანონს იმ სამუშაოზე, რომელსაც საქართველოში ახორციელებს.
ჩვენს ქვეყანაში მსოფლიო ბანკი, ძირითადად, ორიენტირებულია ეკონომიკური განვითარების, სიღარიბის დაძლევისა და კეთილდღეობის შექმნის პროგრამებზე.
რეგიონული დაკავშირებადებისა და მასშტაბური პროექტების განხორციელების თვალსაზრისითაც პარტნიორების მხარდაჭერა აუცილებელია, რაც ქმნის სახელმწიფოს ეკონომიკური განვითარებისათვის, მდგრადობისათვის შესაბამის შესაძლებლობებს.
- აშშ-ს ელჩმა დანიგანმა განაცხადა, რომ ვაშინგტონმა საქართველოს მთავრობის მაღალი თანამდებობის პირები მიიწვია შეერთებულ შტატებში მაღალი თანამდებობის პირებთან სტრატეგიული პარტნიორობისა და აშშ-ის დახმარების შესახებ ნებისმიერი შეკითხვის განსახილველად.
თუმცა, უკვე ვიცით, რომ ქართულმა მხარემ ამ მოწვევაზე უარი თქვა. იმ მიზეზით, როგორც ჩვენმა საგარეო უწყებამ განმარტა, მოწვევა გაკეთებული იყო „იმ დათქმით,“ რომ საქართველოს პარლამენტს უნდა შეეჩერებინა პრობლემური კანონის მიღება.
არადა, ოფიციალურმა თბილისმა ვაშინგტონში ვიზიტზე უარი იმ ვითარებაში თქვა, როცა იგი მნიშვნელოვანი შესაძლოა ყოფილიყო, რადგან მალე ვაშინგტონში ნატო-ს სამიტი უნდა გაიმართოს.
თქვენ როგორ შეაფასებდით ვაშინგტონის ნატო-ს სამიტის წინ საქართველოს უარს აშშ-ში ოფიციალურ ვიზიტზე?
- ამერიკის შეერთებული შტატები ჩვენი მთავარი სტრატეგიული პარტნიორია. მეტიც, თავდაცვისა და უსაფრთხოების სფეროში ჩვენ ვართ არა მხოლოდ პარტნიორები, არამედ მოკავშირეები. შესაბამისად, აუცილებელი იყო მაღალ დონეზე მსჯელობა იმ საკითხებზე, რომლებიც საქართველოსა და ამერიკის შეერთებულ შტატებს შორის სტრატეგიული პარტნიორობის გაღრმავებას ხელს შეუწყობდნენ.
მით უფრო, რომ სწორედ ვაშინგტონში გაიმართება ნატო-ს სამიტი, რომელიც ჩრდილოატლანტიკური ალიანსის დაფუძნებიდან 75 წლის პერიოდს ეძღვნება. აღნიშნული მოწვევის მიღება შექმნიდა პოზიტიურ საფუძველს ვაშინგტონის სამიტზე საქართველოს ევროატლანტიკური ინტეგრაციის პროცესთან დაკავშირებით მისაღები გადაწყვეტილებებისათვის.
- კანონპროექტის მიღების პროცესის დაწყების კვალდაკვალ საქართველოსთან დაკავშირებით საკმაოდ ბევრი არასასიამოვნო განცხადება მოვისმინეთ ჩვენი დასავლელი პარტნიორებისგან.
მაგრამ, არასასიამოვნო განცდის თვალსაზრისით ყველაზე დამაფიქრებელი იყო აშშ-ს 14 სენატორის წერილი პრემიერ ირაკლი კობახიძისადმი. წერილი რომ დიპლომატიურობით არ გამოირჩეოდა, ბევრი თანხმდება.
თქვენ როგორ შეაფასებდით ამ წერილს? მასზე ხელისუფლების რეაქცია სავარაუდოდ, როგორი იყო?
- ამერიკელი სენატორების ორპარტიული წერილი მკაფიოდ მიანიშნებს, რომ არ უნდა მივიღოთ გადაწყვეტილებები, რომლებიც ჩვენს სტრატეგიულ თანამშრომლობას დააზიანებენ. მით უფრო, რომ არსებული გეოპოლიტიკური მოცემულობა ამ ურთიერთობების მეტად განმტკიცებას გვკარნახობს. ეს მნიშვნელოვანია საქართველოს უსაფრთხოების უზრუნველსაყოფად და ყველა საკვანძო მიმართულებით რეფორმების განხორციელების გასაგრძელებლად.
არ უნდა დაგვავიწყდეს, რომ საქართველოს მიერ პოლიტიკური დამოუკიდებლობის ხელახლა მოპოვებიდან დღემდე ამერიკის შეერთებულმა შტატებმა მნიშვნელოვანი წვლილი შეიტანა ჩვენი ქვეყნის სუვერენიტეტისა და დემოკრატიული გარდაქმნების მხარდაჭერის პროცესში.
- ვხედავთ, რომ კანონის მიღება-არმიღების თემამ საშინაო პოლიტიკაში სერიოზული დისონანსი შეიტანა. შეიძლება ითქვას, რომ ეს თემა აღმოჩნდა ის საკითხი, რომელიც ხელისუფლებისთვის პრობლემად იქცა.
ვხედავთ, რომ ამ თემის გამო დაპირისპირებულ მხარეებს შორის დაუნდობელი პროპაგანდისტული ომი მიმდინარეობს. მიუხედავად იმისა, რომ ვითარება სულ უფრო მძიმდება, ხელისუფლების განცხადებები არ იძლევა იმის თქმის საშუალებას, რომ კრიზისად ჩამოყალიბებული რეალობის განმუხტვას მმართველი გუნდი ან გეგმავს, ან აპირებს.
როგორ ფიქრობთ, რა შეიძლება იყოს კრიზისის დაძლევის გზა?
- ვითარების განმუხტვისათვის, პირველ რიგში, აუცილებელია განსხვავებული მოსაზრებების მქონე ადამიანების დევნა დასრულდეს და ყველა ძალადობაზე მოხდეს სათანადო რეაგირება. ამავდროულად, მნიშვნელოვანია „უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ“ კანონპროექტის მიღების პროცესი შეწყდეს. წინააღმდეგ შემთხვევაში, შესაძლოა ისეთ რეალობაში აღმოვჩნდეთ, რომელიც კომპრომისის შესაძლებლობას გამორიცხავს.
ჯერ კიდევ შეიძლება პროცესები კანონპროექტის ხელახლა ინიციირებამდე მდგომარეობას დაუბრუნდეს. კერძოდ, მესამე მოსმენით კენჭისყრისას კანონპროექტმა საჭირო ხმათა რაოდენობა არ უნდა მიიღოს, ამ შემთხვევაში ის ჩავარდნილად ითვლება და ფორმდება დადგენილება კანონპროექტის მიუღებლობის შესახებ.
თუ კანონპროექტი მესამე მოსმენით მიიღეს, პრეზიდენტს ხელმოსაწერად გადაეცემა. მას უფლება აქვს კანონი მოტივირებული შენიშვნებით საქართველოს პარლამენტს დაუბრუნოს. პრეზიდენტის ვეტოს დასაძლევად, სამწუხაროდ, საკმარისია პარლამენტის წევრთა სრული შემადგენლობის უმრავლესობა ანუ 76 ხმა.
მიმდინარე მოვლენები ცხადყოფს, ამ შემთხვევაში ხმათა უფრო მეტი რაოდენობა რომ იყოს საქართველოს კონსტიტუციით გათვალისწინებული, ეს ძალთა ბალანსის უზრუნველყოფისათვის სამართლებრივი გზა და გამოსავალი იქნებოდა.
ვეტოს დაძლევისა და აღნიშნული კანონის მიღების შემთხვევაში, საკონსტიტუციო სასამართლოში კონსტიტუციური სარჩელის წარდგენა შესაძლებელია, რადგან „უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ“ კანონპროექტი კონსტიტუციის 78-ე მუხლთან შეუსაბამოა.
ცხადია, ეს პროცესი, პოლიტიკური თვალსაზრისით, მეტ დაპირისპირებას გამოიწვევს და დააზიანებს საქართველოს ეროვნულ ინტერესებს როგორც ქვეყნის შიგნით, ასევე საერთაშორისო არენაზე.
ამდენად, ყველა უნდა დაფიქრდეს თავის წილ პასუხისმგებლობაზე სახელმწიფოს, მისი სამშობლოს წინაშე. ჩვენ მცირე ქვეყანა ვართ, არ გვაქვს უფლება მივიღოთ ის, რაც გვყოფს, გვხლეჩს და გვაპირისპირებს. ეს შესაძლოა საბედისწერო აღმოჩნდეს ჩვენი ახალგაზრდა დემოკრატიისათვის და თავისუფლებისათვის, რაც დიდი რისკის ქვეშ დააყენებს არათუ საქართველოს ევროპულ მომავალს, არამედ მის სახელმწიფოებრიობას.
გლობალურად შევხედოთ მოვლენებს და ჩვენი ახალგაზრდების, ჩვენი შვილების მომავალი დავიცვათ სწორედ კომპრომისული, გონივრული გადაწყვეტილებებით.
დაბოლოს, განსაკუთრებულ ყურადღებას იმსახურებს პატრიარქის სააღდგომო ეპისტოლე, რომლის თანახმად: “მიუხედავად ქვეყანაში არსებული დაპირისპირებისა და რთული ვითარებისა, ჩვენ უნდა გვაერთიანებდეს სამშობლოს სიყვარული და, განსხვავებული აზრების მიუხედავად, შეგვეძლოს მშვიდობიანი თანაცხოვრება”.

Dr. Khatuna Burkadze – The parliament should not adopt a bill that will undermine Georgia’s perspectives on European integration
Interview on current topics of foreign and domestic policy with Dr. Khatuna Burkadze, Director of Foreign Policy Studies at ''Geocase,'' Professor, an Alumna of the Fletcher School of Law and Diplomacy and the Harvard Negotiation Program, a member of the Governing Board of the U.S. Government Exchange Program Alumni Association of Georgia.
- Our Western partners, including the U.S. Department of State, and American senators expressed critical remarks regarding the draft law "On Transparency of Foreign Influence". Despite this fact, the authorities continue to claim that the draft law "On Transparency of Foreign Influence" is compatible with European values.
I am sure that you can competently explain to our readers why the draft law "On Transparency of Foreign Influence" is incompatible with European values.
In your opinion, why is the draft law inconsistent with European values?
- The purpose of the draft law "On Transparency of Foreign Influence" is incompatible with European values. It includes a wide range of organizations operating in the country. The draft law applies to non-governmental and media organizations with over 20% of annual income from foreign sources. These entities should register as organizations that carry out the interests of a foreign principal. By doing so, it will stigmatize civil and media organizations, regardless of the goals and tasks of these institutions. Specifically, an organization that promotes the improvement of professional skills of youngsters in the regions through training and other professional programs, assists Georgian farmers in using opportunities of the EU market, focuses on programs concerning the protection of cultural heritage or promotes safeguarding the rights of people with different needs and facilitates the creation of an appropriate environment, or it provides free legal assistance to citizens to protect their fundamental rights and freedoms, or it disseminates information to the public, establishes a platform for critical opinions, is considered an organization carrying out the interests of a foreign principle. These goals indicate that each direction of activity serves the democratic development of the country and contributes to the creation of an environment focused on the protection of human rights and well-being.
Stigmatizing civil and media organizations will lead to extreme polarization, and division of the society and will significantly damage the national interests of the country. In cases of division, and restriction of fundamental freedoms, the country will not be able to finally form a European democratic system and use a vital geopolitical opportunity.
Furthermore, one of the disturbing articles of the draft law is Article 8. It allows the state to interfere in the daily activities of non-profit and media organizations without a clearly defined scope. Namely, the Ministry of Justice of Georgia is authorized to provide monitoring to identify the organization carrying out the interests of a foreign principal or to check the fulfilment of any of the requirements of the draft law. The basis for its initiation is 1) the decision of the relevant authorized person of the Ministry of Justice of Georgia; 2) A written statement submitted to the Ministry of Justice of Georgia, which contains information about possible organizations carrying out the interests of a foreign principle. The bill does not define the exact grounds for so-called monitoring. During the inspection, the relevant authorized person of the Ministry of Justice of Georgia has the right to search the personal data of the organization's employees, which violates the European standards of personal data protection because they should be processed within the limitations defined by the law.
The so-called monitoring system will violate the freedom of civil and media organizations, and it will not allow them to act independently, which will essentially damage the pluralistic environment and hinder the country's democratic processes. For example, a critical media outlet can be the real reason for the so-called monitoring. Such approaches can be used by the state against non-governmental organizations, which ultimately leads to the weakening of the independence of these organizations and, in the worst case, causes the termination of the functions of these entities. This process will threaten the democratic development of the country. It requires the implementation of initiatives that will not harm the civil environment but will contribute to its improvement. For democratization, it is essential to ensure a system of checks and balances. The functioning of this is impossible without a free society and the media. That is why this draft law is incompatible with European values, where freedom is the pillar of democracy, development and many opportunities.
History teaches us that the introduction of foreign agents’ stigma became the official basis for the physical destruction of our ancestors who were defenders of Georgia’s freedom and national interests of our country.
Overall, the rules defined by the draft law "On Transparency of Foreign Influence" impede the development of free civil society and cannot be compatible with European standards. The European Union is a community based on values, including the protection of fundamental human rights. That is why the Chancellor of the Federal Republic of Germany, the high representative of one of the founding countries of the EU, Olaf Scholz noted: “The European Union does not have such legislation”.
- The government argues that if the law is adopted, there will be no changes in the country's foreign policy. In your opinion, will the adoption of the draft law "On Transparency of Foreign Influence" jeopardize Georgia’s foreign policy priorities?
-The adoption of the draft law "On Transparency of Foreign Influence" will undermine the implementation of Georgia’s foreign policy priorities because of its incompatibility with European values. It will threaten the achievement of the country's European and Euro-Atlantic goals. It will hinder the opening of accession negotiations with the EU. Changing the foreign policy priorities of Georgia means the violation of the spirit of Article 78 of the Constitution of Georgia. According to this article, the constitutional bodies within the scope of their competences shall take all measures to ensure the full integration of Georgia into the European and Euro-Atlantic structures.
At the same time, our partners, including the United States of America, the European Union, NATO, and the Council of Europe, urged us not to adopt a draft law that would jeopardize our relations and, therefore, put Georgia's Western trajectory at risk.
It should be noted that for 32 years partners have assisted Georgia in strengthening its abilities to deter Russian aggression under the conditions of the Kremlin’s occupation and annexation. In the changed security environment, Georgia is facing a number of threats and challenges, and to ensure the national interests of the country, it is necessary not only to maintain cooperation with partners but also to deepen and enhance it.
Today, all our efforts should be focused on strengthening the country's security system and implementing those reforms that will bring us even closer to our civilizational and historical choice, I mean the proper use of geopolitical opportunities and the start of accession negotiations with the European Union.
If the bill is adopted, we will put in great danger the efforts made for the European future of Georgia over the years, in which youngsters, officials, diplomats, civil and academic circles, politicians, journalists, business sector and other representatives of society were involved. At the same time, our soldiers deserve special respect and support, who have demonstrated Georgia's role and importance in ensuring European security by participating in international peace operations with courage and heroism.
- If the bill "On Transparency of Foreign Influence" is adopted, what impact will its adoption have on the economy of Georgia?
- Adopting the draft law "On Transparency of Foreign Influence" will lead to a reduction or, in the worst case, a suspension of Western investments. Also, this process harms the financing of those programs, the purpose of which is to assist youngsters, farmers, entrepreneurs, IDPs, and other representatives of society.
Partners will have to assess the possible impact of the abovementioned law on their work carried out in Georgia. The international organizations mainly assist Georgia in developing economic and other programs for ensuring citizen’s well-being. Also, the support of partners is necessary for regional connectivity and the implementation of large-scale projects, which can create new opportunities for the sustainability of the state and obtain a new function at the regional level.
- Ambassador Robin L. Dunnigan noted: “Recently we have invited senior members of the Georgian Government to engage directly with the most senior leaders in the United States to discuss our strategic partnership and any concerns with U.S. assistance; unfortunately, the Georgian side chose not to accept this invitation”.
How would you evaluate Georgia's decision about not accepting this important invitation before the NATO summit in Washington?
- The United States of America is our main strategic partner. Furthermore, in the field of defense and security, we are not only partners but also, we are allies. Accordingly, at a high political level, it was essential to discuss the issues that can contribute to the deepening of the strategic partnership between Georgia and the United States of America. The current geopolitical situation indicates the necessity of strengthening these relations. It is important to ensure the security of Georgia and to continue implementing reforms in all key areas.
We should not forget that since Georgia regained its political independence, the United States of America has significantly contributed to supporting the sovereignty and democratic transformation of Georgia. We should not make decisions that will jeopardize our strategic cooperation.
At the same time, the summit of the North Atlantic Alliance will be held in Washington, dedicated to the 75th anniversary of the founding of NATO. Accepting this significant invitation would create a positive basis for Georgia's Euro-Atlantic integration at the Washington Summit.
- It should be noted that this topic turned out to be a problem for the government. How can we overcome this crisis?
- First of all, it is necessary to end the persecution of protestors and people with different opinions and to respond to all acts of violence appropriately. At the same time, the parliament should withdraw the draft law "On Transparency of Foreign Influence". Otherwise, we may find ourselves in a reality that excludes the possibility of compromise. We should listen to the voices of the Georgian people. We can still return to a normal situation before the bill is re-initiated. In particular, during the third reading, at the plenary session, the draft law should not receive the required number of votes, in this case, it is considered a failure and a decision is drawn up on the inadmissibility of the draft law.
The current situation will damage the national interests of Georgia both inside the country and at the international level. We should think about our responsibilities before the state, before our homeland. We are a small country. We do not have the right to accept what divides and opposes us. It will be dangerous for our young democracy and freedom, the European future of Georgia and overall, our statehood. We should protect the future of our youngsters and children through compromised and reasonable decisions.