საარჩევნო სისტემა, ანუ კომპრომისი ქართულად
საქართველოში საარჩევნო წელი რომ ზღვარგადასული პოლიტიკური ბატალიებით ხასიათდება, ეს, სამწუხაროდ ქვეყნის პოლიტიკური კულტურის განუყოფელ მოვლენად იქცა. ყველაზე უცნაური მაინც ის გახლავთ, რომ დამოუკიდებლობის მოპოვების დროს ეროვნული ერთობის იდეით განმსჭვალული საზოგადოებისგან პოლიტიკური ელიტა გამოიძერწა, რომელიც ფსევდო ლიბერალური, ნაციონალისტური და კომუნისტური ღირებულებების უჩვეულო ჰიბრიდად ჩამოყალიბდა. იდეათა ჭიდილი, აზრთა სხვადასხვაობა და თემატური დებატი ჯანსაღი პოლიტიკური პროცესის ნაწილია, თუმცა, როდესაც ფუნდამენტურ საკითხებზე შეუთანხმებლობა პარტიებს შორის ურთიერთობის ძირითადი მახასიათებელია, ეს მძიმე პოლიტიკური დიაგნოზის მიმანიშნებელი გარემოებაა. 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნები, საკონსტიტუციო პროცესი და დაკავშირებული პერიპეტიები კიდევ ერთი სამწუხარო დასტური აღმოჩნდა იმ რეალობისა, რაზეც დასაწყისში აღინიშნა. პოლიტიკურმა ელიტამ კვლავ ვერ შეძლო საარჩევნო სისტემის ირგვლივ კონსენსუსის მიღწევა და თანაცხოვრების საერთო წესების ფორმირების პროცესში წარმომადგენლობითი დემოკრატიის კონსოლიდაცია. მიზეზები მრავალია დაწყებული ფსიქო-სოციალური ფაქტორებით, დამთავრებული ქვეყნის ეკონომიკური მდგომარეობით. უპირველეს ყოვლისა, ვისაუბროთ პოლიტიკურ უსისტემობაზე, როგორც ქვეყნის სუვერენიტეტისა და ქვეყნის განვითარების დამაზიანებელ მოვლენაზე.
ბევრი განსხვავებული მოსაზრება შეიძლება არსებობდეს სახელმწიფოს მოწყობის ფორმებზე, მაგრამ ქვეყნის მართვა დემოკრატიული ინსტიტუტების ურთიერთთანამშრომლობისა და ურთიერთკონტროლის პრინციპით რომ ყველაზე რაციონალური და სამართლიანი საშუალებაა ეს არაერთი სახელმწიფოს მრავალსაუკუნოვანმა ისტორიამ დაამტკიცა. მიუხედავად იმისა, რომ ადამიანის უფლებების ისტორია თავისუფლებისთვის ბრძოლის ისტორიაა არაერთი განვითარებული სახელმწიფო შეჯერდა პრინციპზე, რომ ფუნდამენტური საკითხები ინსტიტუციურ ფორმატში უნდა წყდებოდეს. ყველა დემოკრატიული ან ნომინალურად დემოკრატიული ქვეყნის სახელმწიფოებრივი არქიტექტურის საფუძველია მთავარი კანონი- კონსტიტუცია, რომელიც ქვეყნის სამართლებრივ ფორმას, ძირითად ღირებულებებსა და სისტემებს ადგენს. სწორედ კონსტიტუციურ პრინციპებზე შეთანხმება არის ის აუცილებელი წინაპირობა, რომელიც ტერიტორიულ ერთეულს სახელმწიფოს სახეს სძენს. თუ კონსტიტუციას, როგორც სოციალურ ფენომენს ისე შევხედავთ მარტივად დავინახავთ, რომ ეს არის საერთო მომავლის შესახებ საზოგადოების თანხმობის დოკუმენტი. საარჩევნო სისტემა, როგორც ხელისუფლების გადაცემისა და ფორმირების ინსტრუმენტი საკონსტიტუციო თანხმობის პროცესის ერთ-ერთი მთავარი ნაწილია. საქართველოს მოქალაქეებმა კონსტიტუციურ ფუნდამენტზე თანხმობას განსაკუთრებული მნიშვნელობა არ მივანიჭეთ, დამოუკიდებლობის ეშხში შესულები ისე გავერთეთ ერთმანეთთან მტრობით, რომ სადღაც გამოგვეპარა ამ პრინციპების ჯეროვანი გააზრება და მათი გათავისება. არაკეთილმოსურნეების გულის გასახეთქად თავიდან დავიწყეთ ეკონომიკის დანგრეული დარგების აღდგენა, შევქმენით თანამედროვე სახელმწიფო სერვისების მიმწოდებელი ადმინისტრაციული ორგანოები, დავიწყეთ საერთაშორისო ურთიერთობების გაღრმავებაზე მუშაობა, მიზნად დავისახეთ ევროპული და ატლანტიკური ინტეგრაცია და ამ დროს აღმოვაჩინეთ, რომ სახელმწიფოს ფუნდამენტის ერთ-ერთ მთავარ კომპონენტზე- საარჩევნო სისტემაზე უკვე 29 წელია სტაბილურად ვერ ვთანხმდებით.
საკონსტიტუციო და საარჩევნო ცვლილებები, რომლებიც საქართველოს საკანონმდებლო ორგანომ რამდენიმე დღის წინ დაამტკიცა 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნებში პროპორციული და მაჟორიტარული პრინციპით მანდატების განაწილების ახალ წესსა და პროპორციას, საარჩევნო კამპანიის წარმართვის, პარტიების დაფინანსების, სარჩევნო რეკლამისა და კენჭისყრის საკითხებს განსაზღვრავს. საარჩევნო მიმართულების სპეციალისტების, დიპლომატიური კორპუსისა და სართაშორისო ორგანიზაციების შეფასებით, ცვლილებები მნიშვნელოვნად წინგადადგმული ნაბიჯია სამართლიანი, გამჭვირვალე და თავისუფალი არჩევნებისა და საარჩევნო სისტემის უზრუნველსაყოფად. მთავარი ნაკლოვანება, რაც ამ პროცესს ახასიათებდა ეს ოპოზიციის მხრიდან კენჭისყრებში მონაწილეობაზე უარი იყო. კიდევ ერთი გაშვებული შესაძლებლობა, კომპრომისის ვერ მიღწევის კიდევ ერთი პრეცედენტი და პრიორიტეტების არასწორი კატეგორიზაციის მორიგი მაგალითი. 2019 წლის ნოემბერში უმრავლესობის მიერ ჩაგდებული საკონსტიტუციო ცვლილებების შემდეგ დაწყებული მოლაპარაკებები ხელისუფლებასა და ოპოზიციას შორის იმედის მომცემი პროცესი იყო, თუმცა, საბოლოო კონსენსუსის მიღწევას, ტრადიციულად, ხელი შეეშალა, საჯაროდ გაცხადებული, თუ უცნობი მიზეზების გამო. ე.წ. 8 მარტის შეთანხმების განხორციელებას საპარლამენტო პლატფორმიდან გამოეთიშა ოპოზიციური ფლანგის დიდი ნაწილი და საბოლოოდ ცვლილებები მმართველი პოლიტიკური ძალისა და ოპოზიციის მცირე ნაწილის ჩართულობით მიიღო საკანონმდებლო ორგანომ.
საარჩევნო ცვლილებების პროცესმა რამდენიმე მნიშვნელოვანი პრობლემა წარმოაჩინა. საქართველოს, როგორც სახელმწიფოს განვითარებაში აქტიურად ეხმარებიან უცხოელი მეგობრები, ცალკეული სახელმწიფოების თუ საერთაშორისო ორგანიზაციების სახით. ვინაიდან ქვეყნის წინაშე მდგარი ამოცანების სპექტრი ფართოა, შესაბამისად, მხარდაჭერის ფორმებიც მრავალგვარია დაწყებული ფინანსური საშუალებებით, დამთავრებული ექსპერტული ცოდნის გაზიარებით. თუმცა, პარტნიორების რესურსების დაზოგვისა და რაციონალური შეფასებისთვის აუცილებელი განისაზღვროს, თუ მათი რა მოცულობით და რა საკითხების გადაწყვეტაში მონაწილეობა არის კრიტიკულად მნიშვნელოვანი ქვეყნის დემოკრატიული განვითარებისთვის. როდესაც საარჩევნო კანონმდებლობაზე შეთანხმების შესახებ ვსაუბრობთ, ალბათ, ეს საქართველოს მოქალაქე პოლიტიკოსების ექსკლუზიური პასუხისმგებლობა უნდა იყოს, რომ განსხვავებული შეხედულებების მიუხედავად შეძლონ კონსენსუსის მიღწევა. საქართველოს პოლიტიკურ პარტიებს შორის შიდა საკანონმდებლო საკითხებზე  წარმართულ მოლაპარაკებების პროცესში დიპლომატიური კორპუსის ფასილიტატორად ჩართვის აუცილებლობა ხაზს უსვამს ქართული პოლიტიკური ელიტის დაბალ სახელმწიფოებრივ პასუხისმგებლობასა და სახელმწიფოს სუვერენიტეტის გაუაზრებლობას.  პოლიტიკოსის სტატუსი მხოლოდ პოლიტიკურ საკითხებზე საჯაროდ საუბარს არ მოიცავს, არამედ, ის გულისხმობს სახელმწიფოებრივი მნიშვნელობის საკითხების გადაწყვეტაში მონაწილეობასა და მიღებულ გადაწყვეტილებაზე პასუხისმგებლობის აღებას. თავის მხრივ, სახელმწიფოს სუვერენიტეტის კომპლექსური ინსტიტუტის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ასპექტია შიდა სახელმწიფოებრივი კატეგორიის საკითხების დამოუკიდებლად გადაწყვეტა. შესაბამისად, თუ საქართველოს მოქალაქე პოლიტიკოსები ვერ ახერხებენ  ერთმანეთთან დიალოგის დამოუკიდებლად წარმართვას და კომპრომისზე წასვლას, ალბათ, დროა სხვა საქმით დაკავებაზე დაიწყონ ფიქრი.
კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი ნაკლოვანება, რაც ამ მოვლენებმა გამოაჩინა იყო პოლიტიკოსებისა და პარტიების დამოკიდებულება საქართველოს კონსტიტუციისა და კონსტიტუციური პროცესის მიმართ. აღმოჩნდა, რომ დიპლომატიური კორპუსისთვის ,,თავის მოწონება“ და მათი ფასილიტაციით შემდგარ დოკუმენტში ,,ეროვნული თანხმობის“ წერილობით გაფორმება უფრო მნიშვნელოვანი იყო, ვიდრე საქართველოს მოქალაქეების მიერ არჩეულ პარლამენტში კენჭისყრაში მონაწილეობა და საქართველოს მთავარ კანონში ცვლილებების მხარდაჭერა. სრულიად ლოგიკურია, რომ ყველა პოლიტიკურ პარტიას მოქმედების საკუთარი სტრატეგია და დღის წესრიგი აქვს, თუმცა, როდესაც ქვეყნის მთავარ დოკუმენტზე ვსაუბრობთ, მნიშვნელოვანია, რომ ის პოლიტიკური პრეფერენციების მისაღებად არ გამოვიყენოთ. რა თქმა უნდა, ყველა ადამიანის თავისუფლება და სამართლიანი სასამართლოს უფლება მნიშვნელოვანია, თუმცა, კონსტიტუციური ერთობის საპირწონედ, თუნდაც ინდივიდუალური თავისუფლების საკითხის დაყენება არც სამართლებრივი სახელმწიფოს და არც კონსენსუსის პრინციპს შეესაბამება. ქართულ პოლიტიკურ სივრცეში კომპრომისი აღქმულია, როგორც ნულოვანი ჯამის თამაში, სადაც მხოლოდ ერთი მხარე იმარჯვებს მეორე მხარის მარცხის სანაცვლოდ. საკონსტიტუციო თანხმობა კი არ შეიძლება გულისხმობდეს ერთი პარტიის გამარჯვებას მეორეზე, არამედ, ეს გახლავთ საერთო მომავლის განსაზღვრაში თანამონაწილეობა და სახელმწიფოებრივი პასუხისმგებლობის ტვირთის პროპორციულად განაწილება. შეიძლება მკითხველისთვის ზედმეტად პათეტიკურად ჟღერდეს ეს ტექსტი, თუმცა ფაქტია, რომ თუ პოლიტიკური კლასი არ ამაღლდა და მიდგომები არ შეიცვალა წარმატებით გავაგრძელებთ ერთ წრეზე სიარულს. ამიტომ, ქვეყნის შენების პროცესში, ჯერ მისი ფუნდამენტი გვაქვს გასამყარებელი და მხოლოდ შემდეგ შეიძლება ვიფიქროთ განვითარების შემდგომ ეტაპებზე.

The Election System: Compromise in Georgia
The fact that election years in Georgia are characterized by boundless political battles has unfortunately become an integral part of the country's political culture. When Georgia gained its independence, political elite emerged from a society imbued with the idea of national unity, transformed into an unusual hybrid of pseudo-liberal, nationalist, and communist values. Competition between ideas, diverging opinions, and heated debates are part of a healthy political process, however, when disagreement on fundamental issues is a key feature of the relationship between the parties, it is a sign of a sad political diagnosis. The 2020 parliamentary elections and surrounding constitutional process and vacillations turned out to be another unfortunate confirmation of the aforementioned reality. The political elite has again failed to reach a consensus on the electoral system and to consolidate representative democracy in the process of forming common rules of coexistence. The reasons vary, ranging from psychosocial factors to the country's economic situation. First, let us talk about political instability as a phenomenon that damages the country's development.
There are many different views on the formation of a state, but governing through the principles of cooperation and mutual control of democratic institutions is the most rational and fair system, as evidenced by the centuries-old history of many states. While the history of human rights is a history of the fight for freedom, a number of developed states have agreed on the principle that fundamental issues must be resolved in an institutional format. The basis of the state architecture of all democratic or nominally democratic countries is the main law – a constitution, which establishes the legal formats, basic values and systems of a country. Agreement on constitutional principles is a necessary precondition for a territorial unit to become a state. If we look at the Constitution as a social phenomenon, we can easily see that it is a document of public consent to a common future. The electoral system, as a tool for the transfer and formation of power, is one of the main components of the constitutional consent process. The citizens of Georgia did not recognize the special importance of building and expressing consent to the constitutional foundation; we started glorifying our independence without a properly defining and capturing a system of fundamental values. In spite of those who wished our new republic harm, we began to rebuild the broken sectors of the economy, set up administrative organs to provide modern state services, work to deepen international relations, aim at European and Atlantic integration. Meanwhile, we discovered that one of the state’s fundamental elements – an election system – has been a subject of disagreement steadily for 29 years.
The constitutional and electoral changes approved by the Georgian legislature a few weeks ago set new rules for the proportions (120 seats elected by the proportional system and 30 seats by the majoritarian system) of the distribution of seats for the 2020 election, determine the conduct of the election campaign, party financing, election advertising and voting. According to election experts, the diplomatic corps, and international organizations, the changes are a significant step forward in ensuring a fair, transparent and free election and electoral system. The main drawback of this process was the refusal of the opposition to participate in the voting. Another missed opportunity, another precedent for failing to reach a compromise, and another example of flawed categorization of priorities. Negotiations between the government and the opposition, which began after the failure to adopt constitutional amendments by a majority in November 2019, were promising, but the final consensus has traditionally been hampered by reasons sometimes clear to the public, sometimes unknown. The largest opposition wing in the parliament withdrew from the parliamentary platform after the implementation of the March 8 agreement, and eventually the legislature adopted changes with the involvement of the ruling political force and a small part of the opposition.
The process of electoral change has presented several important problems. Georgia, as a state, is actively assisted by foreign friends, both individual states and international organizations. Since the range of challenges of this country is wide, the forms of support by allies are also diverse, from financial support to the sharing of expert knowledge. However, to conserve the resources of our partners, it is necessary to determine to what extent and in what issues their participation is crucial for the democratic advancement of the country. When we talk about the agreement on the election legislation, it should  be the exclusive responsibility of Georgian politicians to reach a consensus despite differing views. The need to involve the diplomatic corps as a facilitator in the negotiation process on domestic legislation between Georgian political parties emphasizes the low state responsibility of the Georgian political elite. The role of a politician does not only involve commenting on political topics, but also includes participation in resolving issues of state importance and taking responsibility for the decisions made. Consequently, if Georgian politicians are unable to engage in independent dialogue with each other and compromise, it may be time for them to start thinking about resignation.
Another important shortcoming of these events was the attitude of politicians and parties towards the Constitution of Georgia and the constitutional process. It became clear that it was more important for some politicians to show off in front of the diplomatic corps by signing an agreement, which included apparent national consent than to participate in the voting in the Parliament, elected by the citizens of Georgia, and supporting the amendments to the main law. It is quite logical that every political party has its own strategy and agenda, however, when we talk about the main document of the country, it is important not to try to manipulate it for political benefit – with all due respect to the freedom of all human beings and the right to a fair trial. In Georgian politics, compromise has lost its true meaning, and is seen as a zero-sum game in which only one side wins in exchange for the defeat of the other. Constitutional consent cannot mean the victory of one party over another, but mutual participation in determining the common future and the proportional distribution of the burden of state responsibility. This text may sound overly dramatic to the reader, but the fact is that if the political class does not elevate itself, and their approaches do not change, we will continue walking in the same circle. Therefore, in the ongoing process of building this country, first we have to strengthen its foundation, and only then can we think about the next stages of development.