საქართველოს ევროინტეგრაციის პროცესის ანალიზისათვის აუცილებელია სამი ფაქტორის: ისტორიულის, საშინაო და საგარეო ფაქტორების გამოკვეთა, რაც კიდევ უფრო ცხადყოფს ჩვენი ისტორიული და ცივილიზაციური არჩევანისკენ სწრაფვის სტრატეგიულ მნიშვნელობას.
ევროინტეგრაციის ისტორიული კონტექსტი
1946 წლის 19 სექტემბერს, პირველად, გაერთიანებული ევროპის იდეა  დიდი ბრიტანეთის პრემიერ-მინისტრმა, უინსტონ ჩერჩილმა, შვეიცარიაში, ციურიხის უნივერსიტეტში სიტყვით გამოსვლისას გაახმოვანა. მან ევროპული ოჯახის რეგიონალური ფორმით ჩამოყალიბებაზე ისაუბრა. კერძოდ, ჩერჩილმა ყურადღება გაამახვილა ევროპის შეერთებული შტატების შექმნაზე. მიუხედავად ამისა, იმ პერიოდში, ამ ინიციატივის განსახორციელებლად  კონკრეტული გადაწყვეტილებები არ მიუღიათ.
ისტორიულად, 1950 წლის 9 მაისიდან იწყება ევროპული ინტეგრაციის პროცესი, რადგან აღნიშნულ თარიღს უკავშირდება საფრანგეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის,  რობერტ შუმანის მიერ  ფრანგი პოლიტიკოსის ჟან მონეს ინიციატივის გახმოვანება. ეს იდეა გულისხმობდა დასავლეთ ევროპის ქვანახშირისა და ფოლადის ინდუსტრიების გაერთიანებას. 1951 წელს, ამ ინიციატივის თანახმად, საფრანგეთმა, გერმანიამ, ბელგიამ, ლუქსემბურგმა, იტალიამ და ნიდერლანდების სამეფომ  „ევროპის ქვანახშირისა და ფოლადის გაერთიანების“ შესახებ შეთანხმებას მოაწერეს ხელი. ამ შეთანხმებით ევროპული ინტეგრაცია დაიწყო.  1957 წელს, რომში,  ევროპის ეკონომიკური გაერთიანება შეიქმნა. ასევე, ცალკე ხელშეკრულებით დაფუძნდა ევროპული გაერთიანება ატომური ენერგიის დარგში. 1967 წელს სამივე ორგანიზაცია ერთ ინსტიტუციურ სისტემაში გაერთიანდა, რომელსაც „ევროპული გაერთიანებები“ ეწოდა. 1992 წელს, მაასტრიხტის ხელშეკრულების საფუძველზე, ეს სახელწოდება შეიცვალა და ევროკავშირად გარდაიქმნა.
ევროპული ინტეგრაციის 73-წლიანმა პერიოდმა აჩვენა, რომ ევროპის ქვეყნებს შორის თანამშრომლობის იდეამ გაამართლა. ევროპულმა სახელმწიფოებმა როგორც ეკონომიკური, ისე პოლიტიკური ინტეგრაციის საკმაოდ მაღალ დონეს მიაღწიეს. ამიტომაცაა ევროკავშირი გამორჩეული სხვა რეგიონალური სახელმწიფოთაშორისი საერთაშორისო    ორგანიზაციებისგან.
ევროინტეგრაციის საშინაო პოლიტიკური კონტექსტი (როგორ აისახება საქართველოს ევროკავშირში წევრობა ქვეყნის მოქალაქეების ინტერესებზე)
საქართველოს მომავალი ევროპაშია, რასაც ალტერნატივა არ აქვს. ამ თვალსაზრისით ევროინტეგრაციის ისტორიის ანალიზის შედეგად თვალსაჩინოა, რომ გაერთიანებული ევროპის იდეა გულისხმობს მშვიდობას, უსაფრთხოებას, განვითარების რეალური შესაძლებლობების შექმნას და, რასაკვირველია, მრავალფეროვნების, ევროპული ქვეყნების იდენტობის პატივისცემას, დაცვას. ევროპულმა გაერთიანებამ ეკონომიკური და პოლიტიკური ინტეგრაციით შეძლო მაღალი ევროპული სტანდარტების განვითარება ადამიანის უფლებებისა და თავისუფლებების დასაცავად. შესაბამისად, ამ სისტემის მიზანია ხელი შეუწყოს წევრ სახელმწიფოებში იმ საკანონმდებლო და ინსტიტუციური ცვლილებების განხორციელებას, რომლებიც გულისხმობენ ინდივიდის პოლიტიკური, სამოქალაქო, სოციალური, ეკონომიკური, კულტურული უფლებების დაცვას. ევროპულ სახელმწიფოებს ინსტიტუციურად გათვითცნობიერებული აქვთ თავიანთი ნეგატიური (ინდივიდის ფუნდამენტურ უფლებებში ჩაურევლობის პრინციპის დაცვა)  და პოზიტიური ვალდებულებები (რეფორმების მეშვეობით დემოკრატიული, სტაბილური და უსაფრთხო გარემოს შექმნა და თანაბარი მიდგომის დანერგვით ადამიანის უფლებების, თავისუფლებების რეალიზებისათვის ხელის შეწყობა) მოქალაქეების წინაშე. მით უფრო იმ ფონზე, რომ ევროკავშირის წევრი ქვეყნის მოქალაქე იმავდროულად  ევროკავშირის მოქალაქეა ანუ საფრანგეთის, გერმანიის, ლატვიის და ევროპული გაერთიანების სხვა სახელმწიფოების მოქალაქეებს შეუძლიათ საკუთარი ინტერესების უზრუნველყოფა როგორც უშუალოდ თავიანთი ქვეყნის ტერიტორიაზე, ასევე ევროკავშირის მასშტაბითაც. უფრო პრაქტიკულად, ეს ნიშნავს წვდომას ევროპულ განათლებაზე, ჯანდაცვაზე,  ევროკავშირის ბაზარსა და ყველა იმ საკვანძო მიმართულებაზე, რომლებიც განსაზღვრავენ მოქალაქის უკეთეს მომავალს.
საქართველოს ევროკავშირში წევრობა ჩვენი მოქალაქეებისათვის ევროკავშირის მოქალაქეობის სტატუსის მინიჭებას ნიშნავს, რაც ევროპული შესაძლებლობების ფანჯრის სრულფასოვან გაღებაზე მიანიშნებს. ეს კი საკუთარი მიზნების განხორციელების საუკეთესო, დემოკრატიული, დაცული, სტაბილური საშუალებაა. ის  მოიცავს ევროპული გაერთიანების ყველა წევრი ქვეყნის ტერიტორიაზე შესაბამისი შესაძლებლობების გამოყენებას, მათ შორის პროფესიული განვითარების თუ ბიზნეს გეგმის იმპლემენტაციის მიმართულებებით. ამასთანავე, ეს გულისხმობს თითოეული ჩვენგანის კანონიერი ინტერესის უზრუნველყოფის ქმედითი ინსტრუმენტების არსებობას და, კანონის წინაშე თანასწორუფლებიანობის სრული დაცვით, მათზე ხელმისაწვდომობას. სწორედ სამართლის უზენაესობის პატივისცემაა აუცილებელი მოქალაქის უფლებების სათანადოდ რეალიზებისათვის და ამ მიმართულებით მთელი რიგი გარანტიების შექმნისათვის. კერძოდ, ევროპული სტანდარტების თანახმად,  დამსაქმებელმა უნდა დაიცვას დასაქმებულთა შრომითი უფლებები, ამ უკანასკნელს უნდა ჰქონდეს გაწეული, მათ შორის ზეგანაკვეთური სამუშაოსთვის  ღირსეული ანაზღაურება. დაცული უნდა იყოს არასრულწლოვანთა უფლებები მათი განვითარების ყველა საფეხურზე. ყველა მოწყვლად ჯგუფს უნდა გააჩნდეს მათი უფლებების დაცვის შესაბამისი და ხელმისაწვდომი ინსტრუმენტები. გათვალისწინებული უნდა იყოს მომხმარებელთა ინტერესები. საჯარო სამსახურს მდგრადი განვითარების სათანადო პირობები უნდა გააჩნდეს და მოხელის კვალიფიკაციის ამაღლებისათვის შესაბამისი პროგრამები უნდა ვითარდებოდეს. ეკონომიკა თავისუფალ საბაზრო პრინციპებს უნდა ეფუძნებოდეს. სამართლიანობის პრინციპის დაცვით უნდა განხორციელდეს ფერმერების მხარდამჭერი ინიციატივები, რათა მათ შეძლონ ევროკავშირის ბაზრის ათვისება. რეგიონების თანამედროვე, ევროპული ინფრასტრუქტურით აღჭურვისათვის უნდა შემუშავდეს მთელი რიგი ინიციატივები, რაც „ევროპული სოფლების“ კონცეფციის განვითარებისათვის აუცილებელია და საჭიროა ადგილობრივი წარმოებისათვის. ამდენად, ევროპული ინტეგრაციის მნიშვნელობაზე მისი მრავალგანზომილებიანი ბუნებაც მეტყველებს, რომელიც ქმნის ფუნდამენტს თითოეული ჩვენგანის ინტერესის გასათვალისწინებლად და კეთილდღეობის სივრცის ისე გასავითარებლად, რომ ადამიანის ღირსება  იყოს დაცული.
ევროინტეგრაცია საგარეო და უსაფრთხოების პოლიტიკის კონტექსტში
საგარეო და უსაფრთხოების პოლიტიკის ჭრილში კი უნდა ითქვას, რომ ღირებულებებზე დაფუძნებულ სახელმწიფოთა გაერთიანებებს საერთო საფრთხეებთან გამკლავების თვალსაზრისით შესაბამისი მექანიზმები გააჩნიათ. ეს კი კიდევ უფრო მკაფიოდ წარმოაჩენს საქართველოს ევროპულ სტრუქტურებში ინტეგრაციის აუცილებლობას, რადგან ეს პროცესი გვაძლევს შესაძლებლობას, პარტნიორების მხარდაჭერით, განვავითაროთ ჩვენი უსაფრთხოების სისტემა ისე, რომ ეფექტიანად ვუპასუხოთ თანამედროვე გამოწვევებს და საკუთარი როლის, ფუნქციის მეტად გამოკვეთით ეროვნული ინტერესები დავიცვათ.
დღეს საქართველოს საერთაშორისო არენაზე საკუთარი საგარეო პოლიტიკური მიზნების განხორციელებისათვის მეტი რეალური ინსტრუმენტი სჭირდება. ეკონომიკური თვალსაზრისით ამისათვის ახალი, ფართომასშტაბიანი პროექტების ინიცირება და განხორციელებაა აუცილებელი, ხოლო პოლიტიკურ კონტექსტში მხოლოდ ორმხრივ და მრავალმხრივ ფორმატებში ჩართულობა საკმარისი არ არის, საჭიროა წარმოადგენდე ერთ-ერთ იმ სუბიექტს, რომლის პოზიციას პირდაპირი გავლენა ექნება გადაწყვეტილების მიღების პროცესზე. მიუხედავად იმისა, რომ ევროკავშირი რეგიონალური საერთაშორისო ორგანიზაციაა, ის გავლენას ახდენს გლობალურ პროცესებზე. მეტიც, ყოველდღიურად იზრდება მისი როლი და მნიშვნელობა საერთაშორისო პოლიტიკის განსაზღვრის პროცესში უნივერსალურ დონეზე. ევროკავშირის წევრობა კი ნიშნავს იმ გადაწყვეტილებების მიღების პროცესში სრულფასოვან მოთამაშედ ჩართვას, რომლებიც განსაზღვრავენ რეგიონალურ პოლიტიკას და გავლენას ახდენენ გლობალურ პროცესებზე. ეს მთლიანად შეცვლის ჩვენს საგარეო პოლიტიკურ უწყებას როგორც შინაარსობრივად, ასევე სტრუქტურულად და ხელს შეუწყობს საქართველოს დიპლომატიური სამსახურის ახალი ფუნქციების გამოკვეთას. განსაკუთრებით მცირე სახელმწიფოსათვის აუცილებელია რეალური დიპლომატიური ინსტრუმენტების განვითარება პროცესების შედარებით უმტკივნეულოდ წარმართვისათვის.
ისტორიული, საშინაო და საგარეო პოლიტიკური  ფაქტორების ანალიზი ცხადყოფს, რომ ევროინტეგრაციის პროცესი საქართველოსათვის ეროვნული პროექტია, რადგან ეროვნული ინტერესების უზრუნველყოფის მნიშვნელოვანი მექანიზმია. ამიტომაც წარმოადგენს ის საქართველოს კონსტიტუციით განმტკიცებულ, გამყარებულ არჩევანს, რომელიც თითოეული ჩვენგანისგან პატივისცემასა და დაცვას საჭიროებს.  საქართველოს კონსტიტუცია ქვეყნის უზენაესი კანონია ანუ არ არსებობს სხვა ნორმატიული აქტი, რომელიც აღნიშნულ დოკუმენტზე მაღლა დგას.
ამავდროულად, ევროპული გზა ჩვენი წინაპრების მიერ არჩეული გზაა და მათდამი პატივისცემა მოითხოვს გავაგრძელოთ მტკიცედ, თანმიმდევრულად სვლა ჩვენს ცივილიზაციურ არჩევანთან კიდევ უფრო მეტად დასაახლოებლად. ამ პროცესის წარმატებით წარმართვა აუცილებელია იმისათვის, რომ საქართველომ ღირსეული ადგილი მოიპოვოს არა მხოლოდ ევროპულ, არამედ საერთაშორისო პოლიტიკურ რუკაზე. ეს კი პოზიტიურად აისახება თითოეული მოქალაქის ყოველდღიურ ცხოვრებაზე, რადგან სწორი საგარეო პოლიტიკური სვლები საშინაო პოლიტიკური მიზნების მიღწევისათვის მნიშვნელოვანი ფაქტორია, მით უფრო გლობალურ, დინამიურ სამყაროში.

Three factors - historical, internal and external - need to be analyzed to clarify the necessity of European Integration of Georgia, which makes the strategic importance of the aspiration for our historical and civilizational choice.
The Historical Context of European Integration
On September 19, 1946, Prime Minister of Great Britain Winston Churchill first floated the idea of a united Europe at the University of Zurich. He talked about the regional formation of the European family. Winston Churchill emphasized the need to build the United States of Europe. Nevertheless, no specific decisions were made to realize that idea during that time.
In this regard, on May 9, 1950, the French Foreign Minister, Robert Schuman proposed the creation of a European Coal and Steel Community. In 1951 France, Germany, Belgium, Luxembourg, Italy, and the Kingdom of the Netherlands signed a treaty on the establishment of the European Coal and Steel Community (ECSC). ECSC aimed to integrate Europe's coal and steel industries into a single common market. It was a starting point for European integration. In 1957, the European Economic Community (EEC) was created by the Treaty of Rome. Also, the European Atomic Energy Community (Euratom) was established by a separate treaty. In 1967, important changes were made by the Merger Treaty (Brussels Treaty). A single Commission and Council were created by parties to serve the three European Communities (EEC, Euratom, ECSC). The Maastricht Treaty, signed in 1992, established the EU and absorbed the European Community.
The 73-year period has shown that the idea of cooperation among European countries has proved successful. The European Union differs from other regional international organizations. Member states of the EU have attained quite a high level of economic and political integration.
The supranational elements of the EU ensure that the organization's legislative, executive, and judicial bodies are contributing to developing and implementing a common European policy. The European Union is an important example of the integration of European states into a union based on common values. Simultaneously, it is an illustration of solidarity, cooperation and creation of opportunities for developing national economic, political, and legal systems of member states.
The Domestic Political Context of European Integration (how Georgia's membership in the EU will affect the interests of the citizens of the country)
The future of Georgia is in Europe, and it has no alternative. An analysis of the history of European Integration clearly shows that the idea of a united Europe means peace, security, the creation of real development opportunities and, of course, diversity, and respect for and protection of the identities of European countries. Through economic and political integration, the European community has been able to set high European standards for safeguarding human rights and freedoms. The European system aims to support those legislative and institutional changes in its member states that promote protecting an individual's political, civic, social, economic, and cultural rights. The European states recognize their negative obligations (non-interference with fundamental individual rights) and positive obligations (creating a democratic, stable, and safe environment through reforms and supporting the realization of human rights and freedoms by using an equal approach) to their citizens.
At the same time, any person who holds the nationality of the EU's member state is automatically an EU citizen. According to the EU legislation, all EU citizens and their family members have the right to move and reside freely within the European Union. On a more practical level, this means access to European education, health care, the EU market, and all those basic areas that determine a better future for citizens.
Georgia's membership in the EU means granting EU citizenship status to our citizens, which indicates opening the window of European opportunities in many aspects. It also means having effective instruments for exercising citizens' rights and creating a whole set of guarantees. In particular, according to European standards, employers must protect the labor rights of employees and provide them with fair reimbursement. The rights of minorities must be protected and all vulnerable groups must have relevant and available instruments for safeguarding their rights. The interests of consumers must be taken into account. Adequate conditions must be provided for the sustainable development of the civil service, and appropriate programs must be available for the professional development of civil servants. The economy must be based on free-market principles. The regions should be equipped with modern, European infrastructure. A whole range of initiatives must be elaborated to continue developing the concept of European villages and producing local products based on European standards. Thus, the multi-dimensional nature of European Integration illustrates the importance of this process for the Georgian citizens and stimulates fundamental changes for their development, and well-being.
European Integration in the Context of Foreign and Security Policy
In terms of foreign and security policy, alliances of states that are based on common values have adequate mechanisms to deal with common threats and challenges. This further underscores the need for Georgia's integration into European structures, as this process allows us, with the support of our partners, to develop our security system in such a way as to effectively respond to contemporary challenges and, by making our role and function more explicit, to protect our national interests.
Also, today Georgia needs more effective diplomatic tools to realize its foreign policy goals in the international arena. In this regard, from an economic point of view, it is necessary to initiate and implement new, large-scale infrastructure projects, and from a political point of view, it is not enough to only participate in bilateral and multilateral formats, but it is also essential to represent one of those actors whose position will directly influence the decision-making process. The membership in EU will completely change our role and allow Georgia to be an integral part of European and, therefore, international politics. It will substantially and structurally change Georgia's diplomatic service. It is significant for a small state to develop appropriate diplomatic instruments and obtain new functions for more prosperity, security and stability of the country.
The analysis of historical, domestic and foreign political factors makes it obvious that the process of European integration is a national project for Georgia, as it represents an important mechanism to secure national interests. This is why European Integration is the choice, confirmed and enshrined by the Constitution of Georgia, which requires respect and protection from each of us. The constitution of Georgia is the supreme law of the country, which means that there is no other normative act that is higher than it.
Furthermore, the European path is the path our ancestors have chosen, and respect for our ancestors calls for continuing to firmly and consistently follow that path to get closer to our civilizational choice. Achieving this strategic goal is necessary to enable Georgia to take its rightful place on the European political map. It will have a positive impact on the everyday life of our citizens, since the right foreign policy steps are important factors in implementing domestic political initiatives in a global, dynamic world.