„ჯეოქეისის“ ორგანიზებით სტუდენტური პროგრამის - „საგარეო პოლიტიკა და უსაფრთხოება“ მეორე მოდული დასრულდა
„ჯეოქეისის“ ორგანიზებით სტუდენტური პროგრამის - „საგარეო პოლიტიკა და უსაფრთხოება“ მეორე მოდული „ევროკავშირი და საქართველო“ დასრულდა, რომელსაც „ჯეოქეისის“ ყოფილი მკვლევარი, საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს ევროპის დეპარტამენტის თანამშრომელი, ლიკა ჭიპაშვილი უძღვებოდა.
4-ნაწილიანი მოდულის ფარგლებში, რომელიც ინტერაქციულ რეჟიმში წარიმართა, მიმოხილულ იქნა ევროკავშირის დაფუძნებისა და მისი განვითარების ისტორია, ევროპული პროექტის დღევანდელი პრიორიტეტები და გამოწვევები; განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდა ევროკავშირის სამეზობლო და გაფართოების პოლიტიკის საკითხებზე, „აღმოსავლეთ პარტნიორობის“ პროექტსა და საქართველო-ევროკავშირის ორმხრივ ურთიერთობებზე.
მოდულის დასკვნით ნაწილში, „დიპლომატიურ ინსტიტუტთან" თანამშრომლობით, საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს ევროკავშირის დახმარების კოორდინაციისა და სექტორული ინტეგრაციის დეპარტამენტის დირექტორმა, დავით ბუჯიაშვილმა ონლაინ შეხვედრა გამართა პროგრამის მონაწილე ახალგაზრდებთან.
ონლაინ ლექციის მიმდინარეობისას, დავით ბუჯიაშვილმა ისაუბრა საქართველო - ევროკავშირის ურთიერთობებზე  საქართველოს დამოუკიდებლობის აღდგენიდან დღემდე. მან ყურადღება გაამახვილა ასოცირების შეთანხმებისა და მისი მე-4 თავის - „ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი ვაჭრობის კომპონენტი“ - კონკრეტული ხელშესახები შედეგებისა და პერსპექტივების შესახებ. დავით ბუჯიაშვილმა მიმოიხილა, ასევე, ევროკავშირის დახმარების პროგრამები და პროექტები და უპასუხა სტუდენტების შეკითხვებს 2024 წელს ევროკავშირის წევრობაზე განაცხადის გაკეთების პერსპექტივების თაობაზე.
„ჯეოქეისის“ სტუნდენტურ პროგრამაში - „საგარეო პოლიტიკა და უსაფრთხოება“ მონაწილეობას იღებენ ბაკალავრიატისა და მაგისტრატურის საფეხურის სტუდენტები საქართველოს ექვსი სხვადასხვა უნივერსიტეტიდან.

“The EU and Georgia”, the second module of the student program organized by Geocase, “Foreign Policy and Security”, was led by Lika Chipashvili, a former Geocase researcher and current employee of the Department of European Affairs of the Ministry of Foreign Affairs of Georgia.
Within the four-part module, which was conducted in an interactive mode, the history of the establishment and development of the European Union and the current priorities and challenges of the European project were reviewed. Special attention was paid to the issues of the EU Neighborhood and Enlargement Policy, the Eastern Partnership project, and Georgia-EU bilateral relations.
In the concluding part of the module, in cooperation with the Diplomatic Institute, David Bujiashvili, Director of the EU Assistance Coordination and Sectoral Integration Department of the Ministry of Foreign Affairs of Georgia, held an online meeting with the young people participating in the program.
Bujiashvili spoke about Georgia-EU relations since the restoration of the independence of Georgia till present days. He focused on the concrete tangible results and prospects of the Association Agreement and its Chapter 4 – “Deep and Comprehensive Free Trade Component”. Bujiashvili also reviewed EU assistance programs and projects and answered questions from the students about the prospects of applying for EU membership in 2024.
Undergraduate and graduate students from six different universities in Georgia participated in the Geocase student program, “Foreign Policy and Security”.