„ჯეოქეისის“ თავმჯდომარე, ვიქტორ ყიფიანი სიტყვით წარსდგა გაეროს კლიმატის ცვლილების რიგით 26-ე კონფერენციის ფარგლებში გამართულ ღონისძიებაზე (Pre-COP26 Conference), რომელიც საქართველოში ბრიტანეთისა და იტალიის საელჩოების მიერ სოფლის მეურნეობისა და გარემოს დაცვის სამინისტროსთან კოორდინაციით იყო ორგანიზებული.
„Pre-COP26“ კონფერენცია ეხებოდა კლიმატის ცვლილების წინააღმდეგ ბრძოლის კონტექსტში გარემოს დაცვის ვალდებულებებს, რისკებს, შესაძლებლობებს. მის მიზანს წარმოადგენდა კლიმატის ცვლილების საკითხების გარშემო დისკუსიის წარმართვის ხელშეწყობა და ცოდნის გაღრმავება; პროცესში საქართველოს ხელისუფლების, გამოჩენილი ექსპერტებისა და დიპლომატური კორპუსის წევრების, ასევე, სამოქალაქო საზოგადოებისა და აკადემიური წრის კვალიფიციური წარმომადგენლების ჩართვის გზით, ქართველი საზოგადოების ინფორმირებულობის ამაღლება.
კონფერენცია შესავალი სიტყვით გახსნა ვიცე-პრემიერმა და საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა.
დიდი ბრიტანეთის გაერთიანებული სამეფოსა და იტალიის საგანგებო და სრულუფლებიანმა ელჩებმა საქართველოში, მარკ კლეიტონმა და ენრიკო ვალვომ, ასევე, გაერთიანებული სამეფოს COP26-ს რეგიონულმა ელჩმა, დევიდ მორანმა, დამსწრე საზგადოებას მისასალმებელი სიტყვით მიმართეს.
ვიქტორ ყიფიანი მოხსენებით წარსდგა პანელურ დისკუსიაზე სახელწოდებით "#უსაფრთხო გარემო: კლიმატი და უსაფრთხოება ევრო-ატლანტიკური სივრცეში და მის ფარგლებს გარეთ". დისკუსიას მოდერატორობას უწევდა ნიკოლა იორიო, იტალიის საელჩოს დიპლომატიური მისიის ხელმძღვანელის მოადგილე.  პანელის მონაწილეებს შორის ასევე იყვნენ: პროფესორი ანდრეა მარგელეტი, საერთაშორისო კვლევების ცენტრის (Ce.S.I. რომი) თავმჯდომარე; გიორგი ჩიქოვანი, საქართველოს ენერგეტიკის განვითარების ფონდის გენერალური დირექტორი (GEDF); თორნიკე ფარულავა, საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს უსაფრთხოების პოლიტიკისა და ევროატლანტიკური ინტეგრაციის დეპარტამენტის დირექტორი.
ვიქტორ ყიფიანმა, სიტყვით გამოსვლისას, რეგიონულ და გლობალურ დონეზე კლიმატის ცვლილების შედეგად გამოწვეული რისკები და დესტაბილიზაციის მაპროვოცირებელი ფაქტორები მიმოიხილა.
„ამინდის მკვეთრი ცვლილებები, ტემპერატურის ზრდა, ზღვის დონის მატება, კრიზისების გახშირება და ა.შ. მხოლოდ ფიზიკური ხასიათის რისკებია. ყველა სახის ფიზიკური რისკი მასზე ინდივიდუალურად მორგებულ რეაგირებას მოითხოვს. თუმცა, მნიშვნელოვანია ის გარემოება, რომ ასეთ რისკებს ქვეყნის შიგნით არეულობები და პოლიტიკური არასტაბილურობა შეუძლიათ გამოიწვიონ, რაც ჩვენს საზოგადოებებს კიდევ უფრო დაუცველს ხდის დესტაბილიზაციის მეტი ფაქტორის წინაშე. საერთო ჯამში, სახეზე გვაქვს პრობლემის მიმართ ქვეყნის შიდა მედეგობის შემცირება, სხვადასხვა დაინტერესებულ მხარეს, ეთნიკურ ჯგუფსა თუ საზოგადების წევრებს შორის კონფლიქტების გაჩაღების ალბათობის ზრდა. ასევე, ცხადად იკვეთება რადიკალიზაცია როგორც ეროვნულ, ისე გლობალურ პოლიტიკაში“, - აღნიშნა მან.
გამოწვევებთან გამკლავების გზად, ანალიტიკოსმა კონცეპტუალური ჩარჩოს გაუმჯობესება და პრობლემებისა და შედეგების შესაწონად სათანადო ფორმულის შემუშავება გამოკვეთა, რაც სტრესის შეფასების ეფექტიან ალგორითმს დაეფუძნება და უფლებებსა და მოვალეობებს შორის პროპორციული ბალანსის დაცვას უზრუნველყოფს.
ვიქტორ ყიფიანი შავი ზღვის რეგიონსაც შეეხო და ხაზი გაუსვა საზოგადოების ცნობიერების ამაღლების აუცილებლობასა და საერთაშორისო მნიშვნელობის მქონე ენერგეტიკული ინფრასტრუქტურის მდგრადობას რეგიონში რისკებისა და კონფლიქტების საფრთხის შემცირების მიზნით.
„მნიშვნელოვანია ისიც, რომ კლიმატთან დაკავშირებული პრობლემების მოგვარება მხოლოდ სპეციალიზებულ უწყებებზე ან ორგანოებზე არ უნდა იყოს დამოკიდებული, აღნიშნულ გამოწვევებთან გამკლავება საერთო სამოქალაქო მზადყოფნისა და რეაგირების ამოცანად უნდა იქცეს. […] ასევე უმნიშვნელოვანესია, განვითარებულმა ქვეყნებმა თავიანთი ცოდნა და გამოცდილება გაუზიარონ განვითარებად და გარდამავალი ეკონომიკის ქვეყნებს. ამ კუთხით თანამშრომლობის წამახალისებელი ფაქტორი ძალიან მარტივია - კლიმატის ცვლილების სავალალო შედეგებს ყველა თანაბრად მოვიმკით. უკიდურესი გლობალური ურთიერთდამოკიდებულებისა და ურთიერთდაკავშირებადობის ფონზე  ჩვენ ყველა, გამონაკლისის გარეშე, საკუთარ თავზე  გამოვცდით და ვიგრძნობთ მის სავალალო გავლენას”- აღნიშნა მან სიტყვის დასასრულს.
ღონისძიება გაიმართა გაეროს კლიმატის ცვლილების კონფერენციის (COP26) ფარგლებში, რომელიც დიდი ბრიტანეთისა და იტალიის პარტნიორობით ჩატარდება 2021 წლის 31 ოქტომბრიდან 12 ნოემბრამდე გლაზგოში, დიდ ბრიტანეთში, ჩატარდება.

Victor Kipiani, Chairman of Geocase, was invited to speak at the Pre-COP26 Conference organized by the Embassy of the United Kingdom and the Embassy of Italy in Georgia in coordination with the Ministry of Agriculture and Environmental Protection of Georgia.
The Pre-COP26 conference focused on commitments to, and risks and opportunities in, the fight against climate change and for environmental protection. It aimed to deepen knowledge and facilitate discussion on climate change in all its facets. Through the engagement of Georgian authorities, distinguished experts and the local diplomatic community, in addition to qualified representatives of civil society and the academic world, with a view to fostering awareness by the Georgian public about the aforementioned issues.
The conference was opened by Levan Davitashvili, Vice Prime Minister and the Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia.
H.E. Mark Clayton, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United Kingdom of Great Britain to Georgia and H.E. Enrico Valvo, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Italy to Georgia as well as Mr David Moran, the UK’s Regional COP26 Ambassador, delivered welcome remarks.
Victor Kipiani conducted his presentation at the panel discussion entitled ‘#SecurEnvironment: Climate & Security across the Euro-Atlantic Area and Beyond’ moderated by Mr Nicola Iorio, Deputy Head of Mission, Italian Embassy in Georgia. Among the panellists also were Prof. Andrea Margelletti, Chairman of Centro Studi Internazionali (Ce.S.I.– Roma); Mr. Giorgi Chikovani, General Director of the Georgian Energy Development Fund (GEDF); Mr. Tornike Parulava, Director of Security Policy and Euro-Atlantic Integration, Ministry of Foreign Affairs of Georgia.
During his speech, Victor Kipiani overviewed the consequential risks and destabilizing factors of the climate change at regional and global levels.
‘Significant changes in the weather patterns, rising temperatures, sea levels, intensifying crises etc. are just physical risks and every type of physical risk requires uniquely tailored response, but more importantly they are consequential risks which take us to domestic, political instability and disruptions. This makes our societies even more vulnerable and make them exposed to future destabilizing factors. All in all, we are witnessing decreasing domestic resilience, increasing probability of various conflicts between different stakeholders, ethnic groups, stakeholders within the society and radicalizing both national and global politics,’- he noted.
To tackle the challenges, the analyst suggested improving conceptual framework, working out the proper formula of „costs and challenges“ ensuring a proportionate balance of „rights and responsibilities“ agreeing on effective stress reassessment algorithm.
Speaking in the context of the Black Sea region, Victor Kipiani emphasized the importance of raising public awareness and sustainability of energy infrastructure that have cross-border effects in order to help reducing risks and conflicts in the region.
“Equally important is that addressing the climate related challenges are not only up to specialized agencies or bodies but those challenges should become a wider task at the grassroot level and for all-out nation response and preparedness. […] It is also of key importance that developed nations should share advanced capacities and knowledges with developing nations, and nations in transitions. And incentive for such openness and cooperation is very simple. Adverse consequences of the climate changes cannot be contained somewhere far from your home and extremely high interdependence and interconnectedness globally eventually makes all of us with no exception to feel and suffer all the downsides,”- stated he in the conclusion of his speech.
The event was held in the framework of the COP26 UN Climate Change Conference, hosted by the UK in partnership with Italy, taking place from 31 October to 12 November 2021, in Glasgow, UK.