ანალიტიკური ორგანიზაცია „ჯეოქეისის“ მრჩეველთა საბჭოს პროფესორი გილ ფეილერი შემოუერთდა
ანალიტიკური ორგანიზაცია „ჯეოქეისი“ მოხარულია გაცნობოთ, რომ მის მრჩეველთა საბჭოს პროფ. გილ ფეილერი შემოუერთდა.
ამჟამად პროფ. ფეილერი საქართველოს ბანკის ახლო აღმოსავლეთისა და ჩრდილოეთ აფრიკის მიმართულების ხელმძღვანელი, Forest Investment House-ის (ისრაელი) პარტნიორი და Cannabics Pharmaceuticals-ის (CNBX, ისრაელი) მრჩეველთა საბჭოს თავმჯდომარეა.
იგი ფლობს თელავივის უნივერსიტეტის დოქტორის ხარისხს ახლო აღმოსავლეთის ეკონომიკისმცოდნეობის განხრით. ასევე, გავლილი აქვს ისრაელის ტექნოლოგიის ინსტიტუტის (Technion) საერთაშორისო მენეჯმენტის პროგრამის კურსი. აკადემიური საქმიანობის 20 წლის განმავლობაში, თელავივისა და ბარ ილანის უნივერსიტეტებში ასოცირებული პროფესორის პოზიციაზე, ასევე ინტერდისციპლინურ ცენტრ „ჰერზლიაში“ ასწავლიდა ბიზნესს, ეკონომიკასა და აღმოსავლეთმცოდნეობას; აქვს ბიზნესის სფეროში, როგორც მცირე, ისე მსხვილ კომპანიებში, მათ შორის Coca-Cola Israel-ში, აღმასრულებელ თანამდებობებზე მუშაობის დიდი გამოცდილება; გახლავთ არაბულ სამყაროში უდიდესი საინფორმაციო პორტალის დამფუძნებელი; იყო ისრაელის პირველი საერთაშორისო ბანკის დირექტორატის წევრი; ასევე, იყო არაბეთის გაერთიანებული საემიროების ქალაქის, რას-ალ-ხაიმას მთავრობის საგანგებო მრჩეველი ბიზნესის სფეროში.
პროფესორი ფეილერი არის აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტის „საერთაშორისო ვიზიტორთა ლიდერობის პროგრამის“ კურსდამთავრებული (1997 წ.), გამოცემული აქვს ნაშრომები ახლო აღმოსავლეთში ბიზნეს შესაძლებლობებზე, პოლიტიკური ეკონომიკის, ეკონომიკურ თანამშრომლობისა და ტერორიზმის დაფინანსების საკითხებზე. აგრეთვე, არის ავტორი რამდენიმე წიგნისა, მათ შორისაა: „ახლო აღმოსავლეთისა და ჩრდილოეთ აფრიკის ბიზნეს სტრატეგიის ხელახალი გააზრება“ (ლონდონი, The Economist, 1997); „ბოიკოტიდან ეკონომიკურ თანამშრომლობამდე: ისრაელის არაბული ბოიკოტის ანალიზი“ (ლონდონი, ფრენკ კასი, 1998), „ახლო აღმოსავლეთი ახალ ათასწლეულში“ (ნიუ იორკი, Kluwer Law International, 2000), ეკონომიკური ურთიერთობები ეგვიპტესა და გალფის ყურის ნავთობის ქვეყნებს შორის: ნავთობზე დაფუძნებული სიმდიდრე და გავლენის მოდელები“ (ბრაიტონი, Sussex Academic Press, 2003) „ინვესტირება რუსეთში, უკრაინაში, ლატვიაში, ლიტვაში და ყაზახეთში“ (პორტლანდი, Sussex Academic Press, 2007, თანაავტორი ალექსანდრე გარეზე).
გილ ფეილერი მონაწილეობას იღებდა არაერთ საერთაშორისო სემინარსა თუ კონფერენციაში ეკონომიკისა და ეკონომიკური უსაფრთხოების სხვადასხვა საკითხთან დაკავშირებით.
„უაღრესად მოხარულები ვართ, რომ პროფესორი გილ ფეილერი თავისი ღრმა ცოდნითა გამოცდილებით კიდევ უფრო მეტად გააძლიერებს ჩვენს გამორჩეული პროფესიონალებისაგან შემდგარ გუნდს. გვსურს, წარმატებები და „ჯეოქეისთან“ ნაყოფიერი თანამშრომლობა ვუსურვოთ მას“, - აღნიშნა ანალიტიკური ორგანიზაციის თავმჯდომარემ, ვიქტორ ყიფიანმა.

Prof. Gil Feiler Joins Geocase
We are delighted to announce that Prof. Gil Feiler has joined Geocase as a member of the Advisory Board.
Prof. Feiler currently serves as Director of the Bank of Georgia for the Middle East and North Africa, as Partner at Forest Investment House, and as Head of the Advisory Board of Cannabics Pharmaceuticals (CNBX).
Prof. Feiler holds a Ph.D. in Middle East Economics from Tel Aviv University and is a graduate of the International Management Program at the Israeli Institute of Technology, Technion. During 20 years in academia, Prof. Feiler taught Business, Economics, and Middle East Studies as an Associate Professor at Tel Aviv University, Bar Ilan University and at the Interdisciplinary Centre Herzliya. He has extensive senior executive business experience in both small and large companies, including Coca-Cola Israel; he is founder of the largest news portal in the Arabic world, and has served on the board of The First International Bank of Israel, Mutual Fund Division; Prof. Feiler also served as Special Business Advisor to the Government of Ras al-Khemah, United Arab Emirates.
Prof. Feiler is an alumnus of the US State Department International Visitor Leadership Program (1997), and has also published extensively on business opportunities in the Middle East, on Political Economy, on Economic Cooperation, and on Financing of Terrorism. He is also the author of several books including Rethinking Business Strategy for the Middle East and North Africa (London: The Economist, 1997); From Boycott to Economic Cooperation: An Analysis of the Arab Boycott of Israel (London: Frank Cass: 1998), The Middle East in the New Millennium (New York: Kluwer Law International, 2000), Economic Relations Between Egypt and the Gulf Oil States: Petro-Wealth and Patterns of Influence (Brighton: Sussex Academic Press, 2003), and Investing in Russia, Ukraine, Latvia, Lithuania and Kazakhstan (Portland: Sussex Academic Press, 2007) (co-authored with Alexandre Garese).
He has also conducted numerous international seminars and conferences on various topics of economics and economic security.
“With such a rich depth and breadth of knowledge and experience, we could not be more pleased to have Prof. Gil Feiler further enrich our already outstanding team of professionals. We are delighted to welcome Gil and wish him a successful collaboration with our think tank.”- noted Victor Kipiani, Chair of Geocase.