ვიქტორ ყიფიანი პროგრამის - Innovative Training Network "MARKETS“- მონაწილეებს შეხვდა
ანალიტიკური ცენტრი „ჯეოქეისის“ თავმჯდომარემ, ვიქტორ ყიფიანმა EU's Horizon 2020 Fund-ის მიერ დაფინანსებული პროექტის - Innovative Training Network "MARKETS“ - მონაწილეებს უმასპინძლა.
საქართველოში ვიზიტისას, პროექტის მონაწილეებმა, რომლებიც ევროპის წამყვანი უნივერსიტეტების დოქტორანტები არიან, ქსელის წევრებისათვის შეხვედრები, ვორქშოფები და სხვადასხვა სახის ლექციები გამართეს.
„ჯეოქეისის“ ოფისში შეხვედრისას, ვიქტორ ყიფიანმა პროექტის მონაწილეებს საქართველოსა და რეგიონში პოლიტიკური, ეკონომიკური და უსაფრთხოების სფეროებში მიმდინარე მოვლენების შესახებ ინფორმაცია მიაწოდა.
შეხვედრის დასასრულს ვიქტორ ყიფიანმა ინოვაციური სწავლების ქსელის მონაწილეთა შეკითხვებს უპასუხა.
Innovative Training Network "MARKETS", ყოფილი საბჭოთა რესპუბლიკების მასშტაბით, უცხოურ ინვესტიციებზე ფორმალური და არაფორმალური ფაქტორების გავლენას სწავლობს, ასევე, მომავალი ანალიტიკოსებისათვის შეიმუშავებს მდგრად სასწავლო პროგრამებს, რაც მათ რეგიონის არსებითად პრაქტიკულ გაგებაში ეხმარება.

Victor Kipiani Meets with the Innovative Training Network “MARKETS” Participants
The Geocase Chairman Victor Kipiani has met with the participants of the EU's Horizon 2020 Fund financed project - Innovative Training Network "MARKETS".
In the framework of the project, the participants including PhD scholars from leading European universities held meetings and workshops as well as conducted various lectures for the network members in Georgia.
During the meeting at the Geocase offices, Victor Kipiani provided the project participants with some insights on the current developments in Georgia and region-wide in light of political, economic and security domains.
The meeting was finalized by the Q&A session during which Victor Kipiani answered the questions from the Innovative Training Network participants.
Innovative Training Network "MARKETS" studies the influence of both formal and informal factors that impact foreign investment in the former Soviet republics and develops sustainable training programmes for future analysts, providing them with an essential practical understanding of the region.