ანალიტიკური ცენტრ "ჯეოქეისის" თავმჯდომარე, ვიქტორ ყიფიანი ვიზიტს გეგმავს ისრაელის სახელმწიფოში, რათა უფრო დეტალური ინფორმაცია მიიღოს ღაზის სექტორსა და ახლო აღმოსავლეთში განვითარებული ბოლოდროინდელი მოვლენების, ასევე ისრაელის რეგიონული და საქართველოსთან დაკავშირებული პოლიტიკის შესახებ. აგრეთვე, ვიზიტის მიზანია, ხელი შეუწყოს ორი ქვეყნის სამეცნიერო და აკადემიური წრეების თანამშრომლობას ისრაელსა და საქართველოს შორის ორმხრივი ურთიერთობების გაღრმავების მხარდასაჭერად.
ვიზიტის ფარგლებში, ვიქტორ ყიფიანი შეხვდება:
- საქართველოში ისრაელის მომავალ ელჩს, ვალიდ აბუ ჰაიას;
- რაიხმანის უნივერსიტეტის აბა ებანის სახელობის დიპლომატიისა და საგარეო ურთიერთობების ინსტიტუტის თავმჯდომარეს, მარკ რეგევს, რომელიც 2016-2020 წწ-ში გახლდათ ისრაელის ელჩი დიდ ბრიტანეთში, ასევე, იყო ისრაელის პრემიერ-მინისტრის უფროსი მრჩეველი საგარეო საქმეთა და საერთაშორისო კომუნიკაციების საკითხებზე;
- ისრაელის წამყვანი ანალიტიკური ორგანიზაციის - ბეგინ-სადათის სტრატეგიული კვლევების ცენტრის (BESA) ხელმძღვანელს, პროფესორ ეიტან შამირს.
ასევე, დაგეგმილია შეხვედრა ისრაელის საგარეო საქმეთა სამინისტროში.
ვიზიტის მიზანია, ისრაელის რეგიონული და საქართველოსთან მიმართებაში არსებული პოლიტიკის გარშემო დიალოგის გამართვა; საქართველოსა და ისრაელს შორის ურთიერთობების შემდგომი გაძლიერების ხელშესაწყობად ახალი შესაძლებლობების იდენტიფიცირება. განხილვები შეეხება როგორც საგარეო პოლიტიკისა და უსაფრთხოების მიმართულებით თანამშრომლობას, ასევე აკადემიური და ინოვაციების კუთხით ორმხრივ ინტერესებს.
„ეს ვიზიტი მნიშვნელოვანი ნაბიჯია საქართველოსა და ისრაელს შორის უფრო დინამიური და მომავალზე ორიენტირებული ურთიერთობების ხელშეწყობის თვალსაზრისით. მიზნად ვისახავთ ორმხრივი ურთიერთგაგებისა და თანამშრომლობის გაძლიერებას ისრაელის წამყვან პოლიტიკოსებთან და მეცნიერებთან ღია და სტრატეგიული მნიშვნელობის დიალოგის გზით“, - აღნიშნა ვიქტორ ყიფიანმა.

Victor Kipiani to Visit Israel for Discussions on Regional Policy and Bilateral Cooperation
Victor Kipiani, Chairman of Geocase, will undertake a visit to the State of Israel to gain deeper insights into recent developments in the Gaza Strip and the broader Middle East, Israel’s regional policies, its perspectives on Georgia. The visit also aims to promote cooperation between scholars and academic communities of the two countries to better understand how to advance bilateral relations between Israel and Georgia.
During his visit, Mr. Kipiani will meet with a range of prominent Israeli figures, including:
- Ambassador Walid Abu Haya, Israel’s incoming Ambassador to Georgia;
- Ambassador Mark Regev, Chairman of the Abba Eban Institute for Diplomacy and Foreign Relations at Reichman University. Ambassador Regev previously served as Israel’s Ambassador to the United Kingdom (2016–2020) and as the Prime Minister’s Senior Advisor for Foreign Affairs and International Communications;
- Professor Eitan Shamir, Head of the Begin-Sadat Center for Strategic Studies (BESA), one of Israel’s leading think tanks specializing in national security, foreign policy, and regional strategy;
- Officials at the Ministry of Foreign Affairs of Israel.
The purpose of the visit is to engage in substantive dialogue on Israel’s policies toward the broader region and Georgia, while also identifying new opportunities to further strengthen Georgia-Israel relations. Discussions will span mutual interests in foreign policy, security cooperation, academic exchange, and innovation.
“This visit is an important step toward building a more dynamic and forward-looking relationship between Georgia and Israel. Through open and strategic conversations with leading Israeli policymakers and scholars, we aim to deepen mutual understanding and explore practical avenues for enhanced collaboration.”- noted Victor Kipiani.