COVID-19, გეოპოლიტიკა და საქართველო
ახალი კორონავირუსის პანდემია უპრეცედენტო არა მხოლოდ თავისი გავრცელების არეალით - რაოდენობრივი თვალსაზრისით არის, არამედ თვისობრივიდაც - კოვიდ-19-ის გავლენა ჩვენს სამყაროზე მრავალგანზომილებიანია, მათ შორის, სანიტარული, ჰუმანიტარული, ეკონომიკური თუ გეოპოლიტიკური მიმართულებით. ვირუსის არაპროგნოზირებადი ბუნების გამო, ჯერ კიდევ რთულია მსოფლიოზე მისი გავლენის სრული ანალიზი და შეფასება, მაგრამ უდავოა ის ფაქტი, რომ ცივი ომის დასრულების შემდეგ არასოდეს ყოფილა გეოპოლიტიკურ საკითხებზე მსჯელობა ისე აქტუალური ფართო საზოგადოებაში, როგორც ამჟამად.
დღეს ძალიან ხშირად გვესმის ფრაზა - „კორონავირუსმა ყველაფერი შეცვალა. მსოფლიო აღარ იქნება ისეთი, როგორიც ადრე იყო“. თუმც, ალბათ, უფრო მართებული იქნებოდა გვეთქვა, რომ რეალურად კოვიდ-19-მა არა იმდენად შეცვალა ჩვენი საზოგადოებრივ-პოლიტიკური ცხოვრება, რამდენადაც იგი გააჩერა და მეტად ნათლად დაგვანახა ყველა იმ პრობლემის გადაჭრის აუცილებლობა, რომელიც ვირუსის გავრცელებამდე გაცილებით ბევრად ადრე არსებობდა, მაგრამ რომლის მოსაგვარებლადაც უფრო მეტად განცხადებებით შემოვიფარგლებოდით, ვიდრე ქმედითი ნაბიჯებით, როგორც ეროვნული, ისე გლობალური მმართველობის დონეზე. ის, რომ მსოფლიოში ამა თუ იმ სახის პანდემია შეიძლებოდა გავრცელებულიყო, ამის შესახებ არაერთი საერთაშორისო ორგანიზაცია, კვლევითი დაწესებულება, მათ შორის, საგანგაშო დასკვნების შემცველი მეცნიერული კვლევები, გვაუწყებდნენ, თუმც, ნაკლებად მოიძებნება მსოფლიოში რომელიმე ქვეყანა, რომლის პოლიტიკურ დღის წესრიგში ჯანდაცვის ან კვლევითი სფეროს განვითარება იქცა პრიორიტეტულად ახალი კორონავირუსის ეპიდემიამდე. მსგავსად, გეოპოლიტიკა კოვიდ-19-მა არა იმდენად შეცვალა, რამდენადაც მეტად ნათლად წარმოაჩინა პანდემიამდე არსებული ისეთი გეოპოლიტიკური უარყოფითი ტენდენციები, როგორიცაა მულტილატერალიზმის, დასავლეთის და ზოგადად, დასავლური ღირებულებების შესუსტება მსოფლიოში ან თუნდაც, საერთაშორისო ინსტიტუციების ქმედითუნარიანობისადმი ფართო საზოგადოების მზარდი უნდობლობა.
მოცემულ კონტექსტში, თავდაპირველად, უნდა აღინიშნოს, რომ მულტილატერალიზმის შესუსტებას, გარკვეულწილად, ხელი შეუწყო აშშ-ის ამჟამინდელი პრეზიდენტის, დონალდ ტრამპის პოლიტიკურმა ხედვამ „ამერიკა, უპირველეს ყოვლისა“, რის შედეგადაც ამერიკამ დატოვა რიგი ისეთი მნიშვნელოვანი საერთაშორისო შეთანახმებები და ორგანიზაციები, რომელიც გახლავთ ერთგვარი სიმბოლო მსოფლიოში დასავლური ღირებულებების უპირატესობისა და ზოგადად, დასავლეთის სიძლიერისა. მათ შორის, აშშ-მა 2017 წელს დატოვა „პარიზის შეთანხმება კლიმატის ცვლილების შესახებ“ და იუნესკო, 2018 წელს „ირანის ბირთვული შეთანხმება“, ბოლოს კი - ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაცია.
პრეზიდენტ ტრამპის საგარეო პოლიტიკა, თავის მხრივ, საერთაშორისო ასპარეზზე პოზიციების მეტად განმტკიცების საშუალებას იძლევა ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკისთვის, რომლის გაცხადებული მიზანია მსოფლიო ლიდერობა და არა მხოლოდ ეკონომიკური მიმართულებით, როგორც ეს უმეტესწილად აღიქმება. გლობალური ინფრასტრუქტურული პროექტებისა თუ ტექნოლოგიური სფეროს მონოპოლიზების წყალობით რომ ჩინეთი მსოფლიოში მზარდი ეკონომიკით ხასიათდება, ეს უკვე დიდი ხანია ცნობილია. თუმც, ეკონომიკური ლიდერობის მიღმა, ჩინეთს გაცილებით მეტი ამბიცია აქვს საერთაშორისო არენაზე - უახლოესი ათწლეულების განმავლობაში, გახდეს იგი მსოფლიოში ზესახელმწიფო - მსოფლიო პოლიტიკის დღის წესრიგის განმსაზღვრელი. აღნიშნულის დასტურია, ალბათ, ის ფაქტიც, რომ მაგალითად, „დიპლომატიის გლობალური ინდექსის“  2019 წლის მონაცემების თანახმად, მსოფლიოში ყველაზე დიდი დიპლომატიური წარმომადგენლობის მქონე ქვეყანა დღეს უკვე ჩინეთია - 276 საელჩოს/საკონსულოს/მუდმივი წარმომადგენლობის სახით, ხოლო აშშ-მა კი 273 დიპლომატიური წარმომადგენლობით მე-2 ადგილზე გადაინაცვლა. ამასთან, აფრიკის კონტინენტზე ჩინეთის აქტიურობიდან გამომდინარე (და არა მხოლოდ სავაჭრო-ეკონომიკური კუთხით, რომლის შედეგად იგი გახლავთ აფრიკის ნომერ პირველი სავაჭრო პარტნიორი), სულ უფრო მეტად შეინიშნება საერთაშორისო ორგანიზაციებში აფრიკული ქვეყნების წარმომადგენელთა მხარდაჭერა ჩინელი კანდიდატების მიმართ.
აქვე აღსანიშნავია ჩინეთის სამხედრო ბიუჯეტი, რომელიც ბოლო 10 წლის მანძილზე გაორმაგდა, ასევე, 2017 წელს, ჯიბუტში ჩინური სამხედრო ბაზის განთავსება, სიმბოლურად ამერიკული სამხედრო ბაზებიდან რამდენიმე კილომეტრის მოშორებით.
შესაბამისად, ჩინეთის პოლიტიკის სტრატეგია გრძელვადიან პერსპექტივაში, გლობალური ეკონომიკური აქტორის მიღმა, გლობალური პოლიტიკური ლიდერის სტატუსის მოსაპოვებლად რომ არის გათვლილი, ეს უკვე ცხადია. მართალია, პრეზიდენტ ტრამპის ამჟამინდელი - მეტწილად უნილატერალიზმზე დაფუძნებული საგარეო პოლიტიკა ჩინეთის გაძლიერებას სულ უფრო უწყობს ხელს, მაგრამ ამავდროულად, რთულად წარმოსადგენია აშშ-ის, როგორც ისტორიულად მსოფლიო პოლიტიკური დღის წესრიგის განმსაზღვრელი ქვეყნის, პასიურობა საერთაშორისო ასპარეზზე, სამომავლოდ, სხვა გლობალური აქტორების გავლენების გაძლიერების სასარგებლოდ. საბოლო ჯამში, უნილატერალიზმის - „ამერიკა, უპირველეს ყოვლისა“ თუ მულტილატერალიზმის პრეფერენცირება ბევრად იქნება დამოკიდებული აშშ-ის 2020 წლის შემოდგომაზე დაგეგმილი საპრეზიდენტო არჩევნების შედეგებზე.
მულტილატერალიზმის, როგორც ჭეშმარიტად დასავლური ღირებულების შესუსტებას, ასევე, გარკვეულწილად, ხელს უწყობს აშშ-ისა და ევროკავშირის, როგორც სტრატეგიული მოკავშირეების, სულ უფრო მეტად დაშორიშორება, განსაკუთრებით ბუნდოვანი ხედვა მათი ერთიანი თავდაცვის პოლიტიკისა, მაგალითად, რუსეთის ფედერაციასთან მიმართებით. აღნიშნული კი, თავის მხრივ, სულ უფრო მეტად აძლევს ხელს რუსეთს საკუთარი იმპერიალისტური ინტერესების გასატარებლად. მიუხედავად ამერიკისა და ევროპის მიერ რუსეთის წინააღმდეგ დაწესებული ასეულობით სანქციისა, სამწუხაროდ, დღეს, რუსეთის ფედერაცია კვლავ აგრძელებს ოკუპაციის პოლიტიკას საქართველოში, უკრაინაში. კოვიდ-19-მა კი კიდევ ერთხელ ცხადად წარმოაჩინა აღნიშნულის სიმძაფრე. მაშინ, როდესაც მსოფლიო ყურადღება პანდემიის გავრცელების პრევენციაზე იყო სრულად მიმართული, რუსეთი აგრძელებდა საქართველოში ფაქტობრივ ანექსიას, მცოცავი ოკუპაციის პოლიტიკას, რომლის შედეგად უხეშად ირღვეოდა და კვლავ ირღვევა ასეულობით ადგილობრივი მაცხოვრებლის ფუნდამენტური უფლებები.
დასავლურ ღირებულებებზე საუბრისას, აქვე არ შეიძლება დანანებით არ აღინიშნოს ევროპის საბჭოს გასული წლის ის გადაწყვეტილება, რომლის თანახმად, რუსეთის ფედერაციას ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეაზე 2014 წელს ყირიმის ანექსიის გამო შეჩერებული ხმის უფლება დაუბრუნდა.
ზოგადად კი, საერთაშორისო ინსტიტუციებისადმი ფართო საზოგადოების ნდობის შემცირება, გარდა დეკლარირებული დასავლური ღირებულებების დასაცავად გადადგმული პრაქტიკული ნაბიჯების არასკმარისობისა, ალბათ, გამოწვეულია მოქალაქეებთან მათი კავშირის ნაკლებობითაც. აღნიშნულის ერთგვარი შედეგია, მაგალითად, „ბრექსითი“, რომლის შედეგებთან გამკლავება ჯერ კიდევ მნიშვნელოვან გამოწვევად რჩება ევროკავშირისთვის, რასაც თან ერთვის კოვიდ-19-ის პანდემიის  დროს წამოჭრილი პრობლემატური საკითხები. პანდემიამ კიდევ უფრო მეტად გაუსვა ხაზი ევროკავშირის ინსტიტუციური რეფორმირების, ჯანდაცვისა და ტექნოლოგიის მიმართულებით მეტი სუვერენულობის მოპოვებისა და კვლევითი სფეროს განვითარების აუცილებლობას 21-ე საუკუნის გამოწვევებთან ეფექტურად გამკლავების მიზნით. კოვიდ-19-მა, აგრეთვე, განსაკუთრებით ცხადად დააყენა ევროკავშირი თვითგამორკვევის წინაშე - რას წარმოადგენს დღეს იგი? - უფრო მეტად ეკონომიკურ პროექტს თუ პოლიტიკურ პროექტს? ვირუსმა, ასევე, წარმოაჩინა ევროკავშირის საგარეო პოლიტიკის გადახედვის აუცილებლობა, მათ შორის, „აღმოსავლეთ პარტნიორობის“ მომავლის განსაზღვრის მიმართულებით. სწორედ პანდემიის პერიოდში გაღვივებულმა დაპირისპირებამ სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის კიდევ უფრო ნათლად ცხადყო „აღმოსავლეთ პარტნიორობის“ ქვეყნებთან სამომავლო ურთიერთობების დიფერენცირების გარდაუვალობა, რუსეთთან ურთიერთობების გადახედვის საჭიროება, როგორც კონტინენტზე უსაფრთხოების, ისე ევროპული ღირებულებების უკეთ დაცვის უზრუნველსაყოფად. კოვიდ-19-ის კონტექსტში, რუსული პროპაგანდა და დეზინფორმაციული კამპანია მხოლოდ დასავლური ღირებულებების შესუსტებისკენ  გახლდათ მიმართული. ფაქტია, რომ პროგრესის მცირე ნაბიჯების გადადგმით მიღწევის 70 წლის წინანდელი მიდგომა დღევანდელ გამოწვევებს სათანადოდ ვერ პასუხობს. ამჟამინდელი, სულ უფრო ნაკლებად წესებზე დაფუძნებული და ქაოტური მსოფლიო დღის წესრიგი ევროკავშირისგან მეტად მასშტაბურ, მეტად პოლიტიკურ და მეტად სწრაფ ქმედებებს მოითხოვს.
აღნიშნულიდან გამომდინარე, დღევანდელ მრავალპოლუსიან მსოფლიოში, სადაც მთავარ გეოპოლიტიკურ აქტორებად აშშ, ჩინეთი, რუსეთი და ევროკავშირი გვევლინებიან, არსებითია ე.წ. დასავლური ბანაკის - ამერიკა-ევროპის ურთიერთთანამშრომლობის გაძლიერება მსოფლიოს მეტი დასავლურობისთვის. მიუხედავად ჩინეთის მზარდი სიძლიერისა და რუსეთის გამუდმებული სწრაფვისა მსოფლიოში გავლენების გასაძლიერებლად, ერთი მხრივ, მათ შორის არსებული ფუნდამენტური კულტურული სხვაობიდან გამომდინარე, ძალიან ნაკლებად რეალისტურია რუსულ-ჩინური სტრატეგიული მოკავშირეობის განვითარება ისეთ დონეზე, როგორსაც ისტორია იცნობს ამერიკულ-ევროპული ტანდემის შემთხვევაში და მეორე მხრივ, როგორც ჩინეთს, ისე რუსეთს, განსხვავებით ამერიკისა და ევროპისგან, ნამდვილად აკლია ის ე.წ. “Soft Power”-ი კულტურული და ენობრივი თვალსაზრისით, რაც მათ მსოფლიოში დომინირებისა და მსოფლიო ხალხების გულების დაპყრობის საშუალებას მისცემდა.
დღეს მულტილატერალიზმი არის აუცილებლობა და არა არჩევანი. კოვიდ-19-მა კიდევ ერთხელ დაადასტურა, რომ გლობალური გამოწვევების გადალახვა, როგორიცაა მაგალითად, კლიმატური ცვლილება, უსაფრთხოება და  სხვ., შესაძლებელია მხოლოდ და მხოლოდ ერთიანობით და დროულად მიღებული პრევენციული ზომების საფუძველზე. ახალი კორონავირუსის კონტექსტში, აღნიშნულის საუკეთესო მაგალითია, ალბათ, საქართველოს მიერ წარმატებით მართული პანდემია, უწინარესად, სწორედ დროულად გატარებული პრევენციული ღონისძიებების საშუალებით. მსგავსად, როდესაც წლებია უხეშად ირღვევა ადამიანის ფუნდამენტური უფლებები რუსული ექპანსიონისტური პოლიტიკის შედეგად, როდესაც წლებია რუსეთის საგარეო პოლიტიკის სტრატეგია ეფუძნება დასავლური ღირებულებების შესუსტებას სხვადასხვა არადემოკრატიული მეთოდის გამოყენებით, როდესაც წლებია კლიმატის ცვლილებასთან დაკავშირებული საკითხები მეცნიერულად დადასტურებულად საგანგაშოა და კიდევ სხვ., არსებითია დასავლელი მოკავშირეების - ამერიკისა და ევროპის ინტერესების მეტი კონსოლიდაცია, დროული და თუნდაც, რადიკალური ზომების მიღება როგორც დასავლური ღირებულებების მეტად დაცვის, ისე გლობალური გამოწვევების უკეთ გამკლავებისთვის. საქართველომ კი, როგორც ამერიკისა და ევროპის სტრატეგიულმა მოკავშირემ, ერთი მხრივ, მეტად უნდა გააძლიეროს ევროპული და ევროატლანტიკური ინტეგრაციის შეუქცევადი პროცესი, მეორე მხრივ კი, დღევანდელ მრავაპოლუსიან და ნაკლებად პროგნოზირებად მსოფლიოში ეროვნული ინტერესების უკეთ დაცვის მიზნით, გაზარდოს საკუთარი დიპლომატიური წარმომადგენლობა მსოფლიო მასშტაბით. ამასთან, საქართველომ, რომელიც დღეს, მსოფლიოში მშვიდობის უზრუნველსაყოფად გახლავთ ჯარების ყველაზე დიდი კონტრიბუტორი ერთ სულ მოსახლეზე ნატო-ს საერთაშორისო მისიებში, მნიშვნელოვანია ასევე საკუთარი წვლილი შეიტანოს გარემოსდაცვით საკითხებში, თუნდაც, ევროპის საბჭოს თავმჯდომარეობის ფარგლებში პრიორიტეტად განსაზღვრული საკითხის - „გარემოს დაცვა და ადამიანის უფლებები“ - ახლა უკვე საგარეო პოლიტიკის დონეზე პრიორიტეტად განსაზღვრით. მსგავსად, მსოფლიო ქვეყნების საერთაშორისო ურთიერთობებში არსებითია, რომ მწვანე დიპლომატია იქცეს პრიორიტეტულ მიმართულებად.
დაბოლოს, პრევენციული ზომების ნაკლებობასა და ზომიერ გადაწყვეტილებებზე დაფუძნებული გლობალური მმართველობის შედეგად, სამყარო კოვიდ-19-მა უკეთეს მსოფლიოზე დასაფიქრებლად ერთხელ უკვე გააჩერა. ამიტომ, მნიშვნელოვანია გლობალურმა აქტორებმა არა უნილატერალიზმზე დაფუძნებული პოლიტიკით იარონ წინ, თუნდაც სწრაფად, არამედ მულტილატერალიზმზე დაყრდნობით - ნელა, მაგრამ უფრო შორს, ვინაიდან „ერთადერთი იმედისმომცემი გზა სამყაროს უკეთესი მომავლისა  არის გზა თანამშრომლობისა და პარტნიორობისა“, - კოფი ანანი, დიპლომატი.

Covid-19, Geopolitics and Georgia
The new coronavirus pandemic is unprecedented not only quantitatively, by the scale of its geographical distribution, but also qualitatively: its impact on our world is multidimensional, encompassing public health, humanitarian, economic and geopolitical spheres. Its unpredictability makes it difficult to fully analyze and assess its global consequences, but there is no doubt that, since the end of the Cold War, geopolitical issues have never been as discussed among the general public as they are now.
Today we often hear the phrase ‘the Coronavirus has changed everything. After the Covid-19 pandemic, the world will never be the same again.’ However, it would be more accurate to say that the pandemic has not so much changed our socio-political life as completely stopped it and clearly underlined the importance of the need to solve all the problems that existed long before the virus came along; our attempts so far have been little more than statements rather than effective steps at national and global levels. A number of international organizations and research institutes had been warning that the world was at risk of a pandemic, and some scientific studies contained alarming findings, but only very few national governments had already prioritized healthcare or research before the emergence of the new coronavirus. In this sense, Covid-19 has not transformed geopolitics so much as intensified all the negative geopolitical trends that long predated the pandemic—most notably the weakening of multilateralism, the West and Western values, or the growing public dissatisfaction with international institutions.
In this context, we should first of all note that the weakening of multilateralism was to some extent encouraged by the political vision of the current US President, Donald Trump - ‘America First’, which resulted the withdrawal of the United States from a number of important international agreements and organizations which are exactly the “symbol” of the superiority of Western values and, in general, the power of the West itself. Among them, to note the US left the Paris Climate Agreement and UNESCO in 2017, the ‘Iran Nuclear Agreement’ in 2018, the WHO in 2020.
In turn, President Trump's foreign policy makes it easier for the People's Republic of China to consolidate its positions on the international stage and pursue its stated goal of becoming a truly global power. Thanks in part to its global infrastructure projects and technological progress, China has long enjoyed one of the fastest growing economies in the world, but her international ambitions go far beyond economic leadership: in the coming decades, Beijing aspires to become the world's superpower and to be able to dictate the world’s policy agenda. The best illustration of Chinese ambitions is perhaps the data of the 2019 Global Diplomacy Index , according to which China is today the country with the world’s most extensive diplomatic representation (276 embassies, consulates and permanent representations, having pushed the United States’ 273 into second place). Equally, China's activities on the African continent, which go well beyond trade and economic ties (Beijing is Africa's main trading partner), also ensure increasing support among African countries for Chinese candidates within international organizations. Just as noteworthy are  China’s military budget, which has doubled in the past 10 years, as well as the construction in 2017 of a Chinese military base in Djibouti, barely a few miles from an American one.
Consequently, it is already clear that China is pursuing a long-term strategy whose principal aims, besides becoming the world’s dominant economic actor, include becoming a global political leader. Yet although President Trump's foreign policy, largely based on unilateralism, is increasingly strengthening China, it remains difficult to imagine the US, as the world’s historical global leader, being passive on the international stage in future. Ultimately, the choice between the unilateralism of ‘America first’ or multilateralism will largely depend on the outcome of the next US presidential elections.
The weakening of multilateralism, as a truly Western value, is to some extent also the result of the growing distance between the US and the EU as strategic allies, and especially the lack of a clear shared vision of, for example, a common defense policy towards the Russian Federation. This, in turn, increasingly encourages Russia to pursue her own imperialist interests, and the hundreds of sanctions imposed by the United States and Europe notwithstanding, Moscow continues to occupy parts of Georgia, Ukraine. Here, too, the Covid-19 pandemic has clearly helped Russia achieve her aims: when the attention of the world was fully focused on preventing the virus from spreading, Russian Federation continued to intensify its illegal militarization of Georgia’s occupied regions and to take steps towards their de facto annexation, pursue a policy of ‘creeping occupation’ that grossly violates the fundamental rights of hundreds of local residents.
And speaking of Western values, it should be noted that the Council of Europe’s decision last year to restore the Russian Federation’s voting rights in the CoE’s Parliamentary Assembly, suspended in 2014 following Moscow’s annexation of Crimea, went against Western values.
In general, beyond the lack of practical steps to uphold Western values, the declining public confidence in international institutions is probably due to their lack of connection with citizens. For instance, “Brexit” is one example of the latter and the impact of Brexit on the European Union is a significant challenge, one whose problems are now compounded by the Covid-19 pandemic. The pandemic further underlined the need for the EU to reform its institutions, to gain more sovereignty in the spheres of health care and technology, and to develop research efforts in order to better address the challenges of the 21st century. In particular, the Covid-19 pandemic is also forcing the EU to face the need for greater self-determination: what does the EU represent nowadays? Is it more of an economic project, or more of a political one?
Among many other things, the pandemic has highlighted the need to review the EU's foreign policy, including with regard to the future of the Eastern Partnership. During the pandemic, the conflict that re-erupted between Armenia and Azerbaijan underlined the inevitability of both the need to differentiate future relations with the Eastern Partnership countries, as well as that to revise relations with Russia in order to ensure both security in Europe and a greater protection of European values.
In the context of Covid-19, the aim of Russian propaganda and disinformation campaigns was only to weaken Western values. It is therefore quite clear that the 70-year-old approach to making progress by taking small steps cannot address today's challenges: the current world agenda, less ruled-based and more chaotic, requires the European Union to act on a larger, more political and more rapid scale.
Given all this, in today's multipolar world in which the main geopolitical actors are the United States, China, Russia and the European Union, it is essential to strengthen the so-called Western camp, which mainly consists of American-European partnership for greater Westernization. On one hand, given the fundamental cultural differences between China's growing power and Russia's constant aspiration to increase its international influence, it is very unrealistic that the two will develop a strategic alliance on the same level as the American-European tandem; and on the other hand, unlike America and Europe, both China and Russia really lack the cultural and linguistic ‘soft power’ that would enable them to dominate the world and conquer people’s hearts.
Today, multilateralism is a necessity—not a choice. The Covid-19 pandemic has reaffirmed the fact that overcoming global challenges such as climate change, security, etc. can only be achieved through unity and timely preventive measures. In this new context, Georgia's successful management of the pandemic is an excellent example of timely prevention. Similarly, given the fact that fundamental human rights have been grossly violated by Russian expansionist policy for years; that Russia's foreign policy strategy has for years been resorting to various undemocratic methods in order to undermine the West’s values; that scientific evidence for climate change has been becoming increasingly alarming for years—it is obviously essential that the Western allies, Europe and America, further consolidate their interests and take timely and even radical measures to better protect Western values and better address global challenges.
As a strategic ally of the United States and Europe, Georgia must on one hand further strengthen its irreversible process of European and Euro-Atlantic integration, and on the other hand increase its diplomatic representation worldwide in order to better protect her national interests in today's multipolar and increasingly unpredictable world. At the same time, as the largest contributor per capita of troops to NATO’s international missions, Georgia should also contribute to efforts to address such global challenge as environmental issues—including, for example, by making the issue of the ‘Environment and Human Rights’ a foreign policy priority, as it used to be during its presidency of the Council of Europe. Similarly, ‘Green Diplomacy’ must be made a priority of international relations of the countries.
Last but not least, given the lack of preventive measures of global governance, mostly based on moderate solutions, Covid-19 has brought a stop to efforts to imagine a better world. It is therefore crucial that, instead of rapidly and unilaterally pursuing short-term goals, global actors adopt a multilateral approach, maybe slower but more fruitful—for, as Kofi Annan said, ‘The only route that offers any hope of a better future for all humanity is that of co-operation and partnership.’